Yabancı siyasetçilerden Çin’deki kaliteli gelişmeye övgü

Birçok ülkeden siyasetçiler ve uzmanlar, Çin’deki kaliteli gelişmeyi yüksek takdirle değerlendirdi.

ABD Kuzey Carolina Chapel Hill Okulu’na bağlı Kenan-Flagler Ticaret Enstitüsü’nün profesörü, Denis Simon basına verdiği demeçte, “Günümüzde Çin, gayri safi yurt içi hasıladaki artışa bakmak yerine, kaliteli gelişmeye daha fazla önem veriyor. Özellikle Çin, kendi ekonomisindeki katma değeri artırmayı hedefliyor. Dolayısıyla gerek küresel tedarik zinciri, gerekse küresel iş dağılımı konularında Çin her geçen gün ilerleme kaydediyor. Elbette Çin, küresel ekonomik faaliyetlerde daha büyük rol oynayacak. Çin küresel meydan okumaların üstesinden gelerek, diğer ülkelerin güvenilir iş birliği ortağı haline geldi.” diye konuştu.

Mısır eski başbakan yardımcısı Essam Şeref basına verdiği demeçte, “Günümüzdeki Çin bir yandan, yurtiçindeki kaliteli gelişmeyi hızlandırıyor, diğer yandan da ‘Kuşak ve Yol’ inşasıyla dışa açılmayı sürekli genişletiyor. Çin ekonomisinin güçlü gelişmesi, dünya ekonomisine olumlu etki getirecektir. Uluslararası toplumun güveninini kazanan Çin’in kendi ekonomisinin yanı sıra dünya ekonomisine olan katkısı da arttı.” diye konuştu.

İtalya eski adalet bakanı ve Roma Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Oliviero Diliberto basına verdiği demeçte, “Çin ile yapıcı, olumlu ve barışçı ilişkileri geliştirmek, AB’nin temel çıkarlarına ve elbette Çin’in çıkarlarına uyuyor. Çin’in dış politikası barışçı ve dostanedir.” dedi.   

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu