Toroslarda Karabağ Zaferi kutlamaları

“KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Toroslar’daki Törene Videokonferans İle Bağlanarak Selam ve Sevgilerini Gönderdi”

Toroslar Belediyesi, Azerbaycan’ın topraklarını Ermeni işgalinden kurtardığı Karabağ Zaferi’nin birinci yıl dönümünü Azerin konseriyle Mersin’de coşkuya dönüştürdü.

Karabağ’ı ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını özgürlüğe kavuşturan şanlı mücadelenin yıl dönümünde Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrakları Anıttepe Parkı’nda göndere çekildi, şanlı bayraklar gururla dalgalandırıldı. Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarıyla başlayan tören, Türk kardeşliğinin ebedi ve sonsuz olduğunu bir kez daha gösterdi.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, tören alanında Azerbaycanlı gençlerin yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılandı.

Törene; Azerbaycan eski Dışişleri Bakanı ve Bosna Hersek Büyükelçisi Prof. Dr. Vilayet Guliyev, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Khaladdin İbrahimli Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Koç, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Turaç Aliyeva ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Merziye Memmedli, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Toroslar Ülkü Ocakları Başkanı Vural Koparan, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, Türk ve Azerbaycanlı vatandaşlar katıldı.

Karabağ’ın dünü ve bugününü anlatan fotoğraf sergisi de katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar; “Karabağ, Türk Dünyasının Zaferidir”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törene videokonferans ile bağlanarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Toroslar’a, Türkiye’ye ve Azerbaycan’a selam gönderdi, Karabağ Zaferi’ni kutladı.

Programa ev sahipliği yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden kuzeye baktığımda Toroslar’ı görürüm. Sizlere en kalbi duygularımla sesleniyorum. Selam olsun. Sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi, Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, bütün Türk dünyasının zaferidir. Bizler, aynı soydan, aynı milletin evlatları olarak bu mücadeleyi hep birlikte vermekteyiz. Büyük bir umut, özgüven ve güçlü olarak geleceğe hazırlanmak en büyük temennimiz. Geçtiğimiz yaz ayında Toroslar’da Rauf Raif Denktaş Parkı’nda bizleri ağırladınız, törenlere katıldım. Bana çok yakınlık gösterdiniz. Sayın Başkanımıza teşekkür ediyor, tüm Toroslar halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

Başkan Yılmaz da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür ederek; “Biz de Toroslar’ın zirvesine ne zaman çıksak gözümüz Kıbrıs’ta olur. Kıbrıs’ı görürsek mutlu oluruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz: “Karabağ’ın İşgalden Kurtulması Bir Dönüm Noktasıdır”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da yaptığı konuşmada Karabağ’ın işgalden kurtarılmasının bir dönüm noktası olduğunu belirterek; “Karabağ’ın kurtuluşu yüz yıllık hasretin sona ermesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın kucaklaşmasıdır. Büyük emekler, canlar, kanlar verildi. Allah’a çok şükür bugün gördük ki dilde, fikirde, işte bir ve beraber olursak dünyada karşımızda duracak hiçbir güç yok” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Azerbaycan’ın 44 gün süren destansı mücadelesinde şehit düşen yiğitlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar dilerken, şu anda ruhları üzerimizde dolaşan tarihe mal olmuş tüm şehitlerimiz ve başta ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Gazi Osman Bey’den Gazi Ahmet Muhtar Paşaya kadar Türklerin ayak bastığı her yeri vatan yapan tüm gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Bu vesileyle güçlü Azerbaycan’ın temellerini atan umum milli lider Haydar Aliyev’i de burada rahmetle yad ediyorum. Karabağ’ı 30 yıllık hasretin ardından ana vatanla buluşmasını sağlayan Azerbaycan ordusunun neferlerini bu vesileyle kutluyor ve onları dualarla cepheye gönderen anaların ellerinden öpüyorum” şeklinde konuştu.

“Üç Devlet Bir Millet’in Bayraklarını Dalgalandırmak için Toroslardayız”

“Karabağ yarasının kapanmasının sevincini paylaşmak, bu şanlı zaferi birlikte kutlamak ve üç devlet bir millet’in bayraklarını dalgalandırmak için Toroslardayız” diyen Başkan Yılmaz; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesiyle Azerbaycan’ın kederini kederimiz, sevincini sevincimiz bildik.Bu anlayışla Karabağ’ı 30 yıl boyunca sinede yara eyleyerek Türk Dünyasının Kutup yıldızını birlikte parlattık. Karabağ’daki Türk mirasının korunması ve ihyası için tüm imkânlarımızla Azerbaycan’ın yanında olmaya devam etmemiz Türk Dünyası için hem önemli hem de zaruri olduğu kadar Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkleriyle dayanışma sergilememiz kardeşliğimizin gereğidir. Yıllardır maruz kaldıkları haksızlıklar ve ambargoların kaldırılması için Kıbrıs Türklerine gereken yardımı sağlamamız Karabağ gibi Türk Dünyasının idealidir. Karabağ Zaferi ardından Kıbrıs Türklerini hak ettiği konuma getireceğimize Akdeniz’deki bu adaletsizliği ortadan kaldıracağımıza inanıyorum” dedi.

Kaymakam Çenet; “Bu Tören Kardeşliğimizin Bir Timsalidir”

Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet ise Karabağ’ın Türk dünyasının şanlı zaferi olduğunu söyleyerek; “Hem Türkiye, Azerbaycan ve KKTC bayraklarımızın göndere çekildiği,bu bayraklarımızın doğu Akdeniz’den geçen tüm gemileri selamladığı ve kardeşliğimizin timsali olun bu tören için Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederi” dedi.

Azerbaycan eski Dışişleri Bakanı ve Büyükelçi Prof. Dr. Vilayet Guliyev; “Yaşasın Türkiye, Yaşasın Azerbaycan, Yaşasın Kardeşliğimiz”

Azerbaycan eski Dışişleri Bakanı ve Büyükelçi Prof. Dr. Vilayet Guliyev de Karabağ Zaferi’nin birinci yıl dönümünü Toroslar’da büyük bir coşkuyla ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Karabağ savaşında Türkiye’nin desteğiyle büyük bir zafer kazandık. Bu zafer Türklüğün zaferidir. Bu zafer, güzel bir geleceğe açılır. Yaşasın Türkiye, yaşasın Azerbaycan, yaşasın kardeşliğimiz” diye konuştu.

TOROSLAR’DA AZERİN RÜZGÂRI ESTİ

Bayrakların göndere çekilmesi töreninin ardından Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin, Anıttepe Parkı’nda sevenleriyle buluştu.

Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin pekiştiği geceye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Belediye ekipleri, konsere gelen vatandaşlara Türkiye, Azerbaycan ve KKTC bayrakları hediye etti.

Konser öncesinde tüm vatandaşlara seslenen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Bugün burada bizimle olan, heyecanımızı paylaşan tüm hemşehrilerime teşekkür ederim. Sizlerdeki bu coşku, heyecan bizlere enerji veriyor. Karabağ’ın Kurtuluşu’nun birinci yılını kutlamak için buradayız. Azerbaycan’dan değerli bakanımız, büyükelçimiz ve akademisyenlerimiz de bizlerle birlikteler. Türkiye ve Azerbaycan’ın diplomasisiyle, Türk ve Azerbaycan ordusunun beraber hareketiyle, pırıl pırıl gençlerimizin, mühendislerimizin çabasıyla oluşturulmuş SİHA’ların etkin rolüyle Karabağ Ermeni işgalinden kurtuldu” dedi.

Başkan Yılmaz’ın konuşmasının ardından sahne alan Azerbaycan Devlet sanatçısı Azerin, birbirinden güzel şarkılarını şanlı mücadelenin yıl dönümü ve Mersinliler için söyledi.

Konserde “Çırpınırdı Karadeniz” ve “Ölürüm Türkiyem” gibi birçok sevilen eserleri seslendiren Azerin’e Türk ve Azerbaycanlı vatandaşlar hep birlikte eşlik etti. Başkan Yılmaz da sahne önünde vatandaşlarla birlikte bu coşkuya ortak oldu. Daha sonra sahneye çıkan Başkan Yılmaz, Azerin ile birlikte “Çırpınırdı Karadeniz” şarkısını hep bir ağızdan söyledi.

Konser sırasında duygu ve düşüncelerini sevenleriyle paylaşan Azerin, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a böyle anlamlı bir günde kendilerini ağırladığı için teşekkür etti.

Konserin ardından Başkan Yılmaz, sanatçı Azerin’e plaket ve çiçek takdim ederek, geceye sunduğu katkılarından dolayı teşekkür etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu