Silifke’de Çocuk Görüşme Merkezi açıldı

Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından velayet altındaki çocukların teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin gerçekleştirileceği “Çocuk Görüşme Merkezi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Silifke Kaymakamlığı ve Silifke Belediye Başkanlığının desteğiyle Silifke Adalet Sarayının yanında bulunan Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU Kültür Merkezinin 2 ve 3 nolu atölyeleri, yapılan tadilat ve tefrişat işlemlerinin tamamlanmasının ardından “Çocuk Görüşme Merkezi” olarak faaliyetlerine başladı.

Açılış programında konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Selman ESKİLER, “Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair aile mahkemelerince verilen ilam ve tedbir kararları, geçmişte icra memurları ve kolluk kuvvetleri tarafından yerine getirilirken yapılan düzenleme sonucunda bu görev çocuğun yüksek yararı gözetilerek adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine verilmiştir. Bu kapsamda çocuk, hak sahibi ve yükümlü ebeveynler, çocukların yaş ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan görüşme merkezine çağrılacak, burada görevli psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı unvanındaki personelimiz tarafından çocuk ve taraflar ile iletişim kurulacak, çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda rehberlik edilecek ve akabinde velayet sahibi çocuğu teslim alacaktır. Taraflar arasında gerçekleşen bu işlemler için herhangi bir ücret talep edilmeyecek, tüm giderler Adalet Bakanlığı bütçesi tarafından karşılanacaktır. Bu minvalde hizmet verecek olan çocuk görüşme merkezimizin Silifke ilçemize kazandırılmasında ve faaliyetlerine başlamasında desteğini esirgemeyen başta İlçe Kaymakamımız Sayın Abdullah ASLANER olmak üzere tüm emeği geçenlere ve koordinasyon kurulu üyelerimize teşekkür eder, söz konusu uygulamanın ve çocuk görüşme merkezinin bu alanda hizmet bekleyenlere, ilçemize ve yargı camiasına hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederim.” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Silifke Kaymakamı Abdullah ARSLANER, Cumhuriyet Başsavcısı Selman ESKİLER ve diğer misafirler çocuk görüşme merkezini gezerek incelemelerde bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu