Mersin limanında rüşvet iddiası

Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin limanında, canlı hayvan ithalatında yaşananları TBMM gündemine taşıdı. Rıdvan, 'Rüşveti veren kim, alan kim?' diye sordu.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin limanında, canlı hayvan ithalatında yaşanan usulsüzlüğü TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi: “Devlet Denetleme Kurulu (DDK) canlı hayvan ithalatında yaşanan usulsüzlükten dolayı Tarım ve Orman Bakanlığına soruşturma açmıştır. 2021 yılının ilk aylarında Uruguay’dan getirilen 8800 canlı hayvanın Mersin limanında yükünü indirmesine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izin verilmemiştir. Fakat sonrasında iddialara göre; AKP’li milletvekili ve bürokratların araya girmesiyle belirli miktarda verilen rüşvet ile hayvanların Mersin limanına indirilmesine izin verilmiştir. Böylesine skandal bir iddia açıklığa kavuşturulmalı ve kamuoyu aydınlatılmalıdır.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu soruya yer verdi:

1) 2021’nin ilk aylarında ithal edilen canlı hayvanların ilk başta Mersin limanına alınmadığı ve sonrasında rüşvet karşılığında alındığı iddiaları doğru mudur? Eğer doğru ise rüşvet veren ve alanlar kimlerdir?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu