Gültak’tan, ‘Çamlıbel Su Sporları Merkezi’ Projesi tepkilerine yanıt

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı birinci birleşiminde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Mersin’de yapılması planlanan “Çamlıbel Su Sporları Merkezi Projesi” ile ilgili sosyal medya ve basında yeralan eleştiri ve tartışmalar üzerine açıklamalarda bulundu.

Kesinlikle kiralarında da bir artış falan olmayacak. Bunları kim nereden uyduruyor, anlayamıyorum, bilemiyorum. Amatör balıkçılarımızın, ekmek arası balık satan esnafımızın veya hobi olarak balıkçılık yapan arkadaşlarımızın hiçbirinin sorunu yok.”

“Mersin ve Akdeniz’e yakışır, tertemiz bir balıkçı barınağı yapılacak”

Ulaştırma Bakanlığı’nın; yap-işlet-devret modeli ve açık ihale ile projeyi gerçekleştireceğini ve bölgede yaklaşık 450 tane yeni yatın yanaşabileceği su sporları merkezinin hayata geçirileceğinin altını çizen Başkan Gültak; “Bu sayıdan da 330’u çıkardığınızda, 120 kalıyor. 120 yeni yat yanaşabilir. Amatör balıkçılar da daha nezih, ömrünü bitirmiş iskelelerde değil, daha nezih, temiz bir ortamda balık avlayabilecekler.

Çok daha modern, Mersin ve Akdeniz’e yakışır, tertemiz, cıvıl cıvıl bir balıkçı barınağı yapılacak. 13 bin metrekare kapalı alanı var. Bunun yarısından çoğu su sporları merkezi ile ilgili kullanılacaktır. Bununla ilgili burada eğer imar planlarına bakarsanız, otel yapılma şansı sıfıra iniyor. Neden mi? 7 buçuk metre h/maksimum yükseklik verilmiştir. Dolayısıyla yapılacak yapıların 7 buçuk metre yüksekliği geçme şansı yoktur. Ne Cumhuriyet Meydanı’nın önü, ne de Çamlıbel’in önünün kapandığı yok” şeklinde konuştu.

“Şehrin merkezi, bin araçlık bir otopark kazanacak”

Mersin’in en önemli sorunlarından bir tanesinin de otopark sorunu olduğunu vurgulayan Başkan Gültak, Çamlıbel Su Sporları Merkezi Projesi kapsamında, 700 ila 1000 araçlık bir otoparkın da şehrin merkezine kazandırılacağını, otoparktan Atatürk Parkı esnafı ile Çamlıbel’e gelen vatandaşların faydalanabileceğini ifade etti; çevre kıyımı, ağaç kıyımı gibi bir durumun da asla söz konusu olmadığının altını çizdi. Başkan Gültak, “Projede ağaçları kesmek veya Atatürk Parkı’nın yeşil alanını yok etmek kesinlikle yok. Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası’nın da görüşlerini alarak bu alanı 18 dönümden 9 dönüme düşürdük” dedi.

“Projede yoğunluk fazlası yok”

Başkan Gültak, bölge esnafı ile birçok kez toplantı yaptığını ve esnafın projeye karşı çıktığı yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını kaydederek; “Türkiye’de su sporları merkezi ile ilgili hangi kıyısı veya kenarına bakarsanız bakın aynı yoğunluk söz konusudur. Burada 0.20 yoğunluk verilmiştir. Buraya ekstra bir yoğunluk verilmemiştir.

Su Sporları Merkezi, Millet Bahçesi ile entegre bir tesis olacaktır. Atatürk Parkı ile ilgili olarak da beton olan 9 bin metrekarelik alan alınıp şehrimizin otopark sorunu çözülecektir. ‘Hodri Meydan’ diyorum… Çamlıbel ve Atatürk Parkı esnafı ile bölgede yaşayanların yüzde 90’ının projeye onayı vardır. Bölge esnafı ile dilediğiniz yerde, meydanda buluşalım. Eğer esnaflar ve bölgede ikamet edenler projeyi reddediyorsa biz de vazgeçeceğiz. Buyurun esnafı ve halkı toplayalım ve ortak bir karar verelim” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu