Eğitim camiası okul saatlerinde değişiklik yapılmasını istiyor

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, öğrencilerin sabahın köründe okula gitmekte zorlandıklarını bu yüzden okul saatlerinde değişiklik yapılmasını istedi.

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, şunları söyledi:

“Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ısrarıyla Bakanlar Kurulu gündemine gelen ve 2016’da uygulamaya giren kalıcı yaz saati uygulaması, yıllardır milyonlarca çalışanımızı ve öğrencimizi olumsuz etkilemektedir.

Çocuklarımız, daha günün ağarmadığı saatlerde yollara düşmek zorunda kalmaktadır. Uykuya ve gün ışığına gelişimsel olarak en ihtiyaç duyduğu yıllarda çocuklarımızın bu kör, ışıksız saatlerde okula gitmek zorunda bırakılmasının hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur. Uyku mahmurluğunu üstünden atamamış çocuklarımızın sabah sabah ışıklar açılacak kadar karanlık sınıflarda ders dinlemeye çalışması, hem eğitimcilerimiz için hem velilerimiz için hem de öğrencilerimiz için bir çile halidir.

Ayrıca okullarımız pandemiye karşı hala bu kadar korunaksızken, vakalar ülkede bu kadar tırmanıştayken ve mevsimsel gribin semptomlarıyla Covid-19’un semptomları bire bir örtüştüğü için birbirinden ayırmak bu kadar zorlaşmışken, çocuklarımızın sabahın ayazında yola çıkması, toplum sağlığı açısından da risk taşımaktadır.

Öte yandan; bu yersiz yaz saati uygulaması, ülkemizin kaynakları, gücü açısından da büyük bir israftır. Yurttaşlarımız, gün ışığında güne başlayamadığı için elektrik ve doğalgaz tüketimi ev ve işyerlerinde tırmanmaktadır. Kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmesinden bir yıl sonra 2017’de Elektrik Mühendisleri Odası, uygulamanın ilk yılında bir önceki yılın aynı aylarına göre elektrik enerjisi tüketiminde artış olduğunu tespit etmiştir.

“Enerjide verimlilik” ve “tasarruf” gibi ironik bir iddiayla hayatımıza sokulan bu israf uygulamasında inat edilmesinin anlaşılır bir tarafı yoktur. Uygulama tasarruf sağlamadığı gibi hem çocuklarımızın sağlığını ve okul başarılarını, hem de toplum psikolojisini ve iş verimliliğini de olumsuz etkilemektedir. AKP’nin elektrik şirketlerine sağladığı rantın faturasını çocuklarımız ve ailelerine ödetmeye kimsenin hakkı yoktur.

Eğitim-İş olarak hükümete sesleniyoruz: Hiçbir bilimsel temeli olmayan, hem çocuklarımızın sağlığını bozan hem ülke ekonomisine zarar veren kalıcı yaz saati uygulamasına derhal son verin!”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu