Denklik kurbanı Üniversiteliler hak arıyor!

Diploma Denklik Mağdurları Derneği Onursal  Başkanı Dr. Vahdet ÖZKOÇAK ve Hukuk komisyonu Başkanı Ahmet Yer,  yabancı ülkelerin üniversitelerinden mezunlarının denklik adı altında yıllardır mağdur edildiğini belirttiler. 

Sorunları içeren bir yazılı  açıklama ile denklik kurbanı üniversitelilerin durumlarının düzeltilmesini isteyen Özkoçak ve Yer, kamuoyuna şu bilgileri paylaştılar:

‘”YÖK Uluslararası anlaşma olan LİZBON SÖZLEŞMESİNDEN BİR HABER keyfi yönetmeliklerle verdikleri kararlar neticesinde Türk Gençlerini Devletimize Küstürmeye çalışmaktadır.

Anayasanın 90. maddesinin açıkça düzenlediği “Uluslararası anlaşmalar iç hukuk kurallarıyla ve yönetmelikler ile değiştirilemez.” maddesine rağmen YÖK neredeyse her yıl yönetmelik değişikliğine giderek ve yönetmelikleri geriye yürüterek geride mağdurlar ordusu bırakmaktadır.

Ve yine ne hikmetse YÖK, Anayasanın 10. Maddesine belirtilen “eşitlik ilkesine” rağmen Aynı sınıftan mezun olan öğrencilere farklı farklı kararlar vermektedir. Örneğin Aynı okul, aynı bölüm ve aynı sınıftan aynı şartlarda ve aynı anda mezun olan öğrencilerden birine, fark dersi, birine STS sınavı verirken diğerine de doğrudan RED vermektedir. Konu ile alakalı YÖKLE iletişime geçildiğinde ise DENKLİK İNCELEMELERİ MÜNFERİDEN (KİŞİYE ÖZEL)yapılmaktadır denilerek aklımızla alay edilmeye çalışılmaktadır.”

Koçak ve Yer, denklik sorununun çözümünün çok basit olduğu da ifade ederek şunları söylediler:

“Ülkemizin de taraf olduğu Lizbon Eğitim Sözleşmesi gereğince, YÖK’ÜN tanıdığı okullardan mezun olan öğrencilerin yine aynı sözleşmeye istinaden ve taraf olan ülkelerinde uyguladığı şekilde, kurulacak intibak komisyonlarının incelemesi akabinde (FETÖ & PDY ve sair terör örgütleri ile iltisaklı ve irtibatı bulunmayanlar için) Fark Dersi ve Staj şeklinde yönlendirileceği bir üniversitede tamamlatılarak haklarının verilmesi şeklinde yapılabilir.

Sizden Vatandaş olarak ricamız Tüm bu Hukuksuzluk karşısında mağdur edilen 100.000 genç ve ailelerini görmeniz ve bu sorunun çözümü noktasında taşın altına elinizi koymanızdır.”

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu