0101

Başkan Büyükkılıç: "Amacımız üretenin hizmetkarı olmak"

İlk Yayın: 11 Mart 2023 – Güncelleme: 11 Mart 2023 14:31

Hacılar’ın Hürmetçi Mahallesi’ndeki Hürmetçi Süt İşleme Tesisi’nde gerçekleştirilen 64 adet süt sağma makinesi dağıtımı törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Sami Yılmaz, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ergün Tuğluk, Kayseri Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ilgın, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Büyükkılıç, konuşmasında Kayseri’deki depremin olduğu bölgede yer aldıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Depremin merkezi olarak bilinen yerdeyiz. Halkımızdaki ufak tefek tedirginlikleri de aşma yönünde hepimiz, hep beraber dayanışarak aşmaya gayret ediyoruz. Bugün bir başka güzelliğe de ‘hayat devam ediyor’ anlayışı içerisinde deprem bölgesine de yoğurttu ya da diğer ürünleriydi gönderen manda birliğimizin kıymetli başkanı ve değerli yöneticileriyle, Hacılarımızın kıymetli başkanıyla birlikte de bir bakıma bir dağıtıma iştirak etmiş bulunuyoruz.”

“Amacımız üretenin hizmetkarı olmak”

Amaçlarının üretenin hizmetkarı olmak olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “64 tane süt sağma makinesi, en önemlisi yerli olması, Kayserimizin ürettiği bir makine olması, hayatı kolaylaştırması, hijyenik olması gibi katma değerlerini de paylaşıyoruz. Amacımız üretenin hizmetkarı olmak. Hayırlı, uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

“Büyükşehirimize teşekkür ediyorum”

Törende yaptığı konuşmasında Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ise Başkan Büyükkılıç’a, “Bakanlık nezdindeki katkılarınızdan dolayı şahsınızda Büyükşehirimize teşekkür ediyorum” diyerek şunları söyledi:

“ORAN Kalkınma Ajansı tabi ki Sanayi Teknoloji Bakanlığı’mızın başkanlığında, önderliğinde, Hacılar Belediyesi ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile oluşturduğumuz birliktelikte 1 milyonluk projenin yüzde 80’i Bakanlığımız tarafından karşılandı ve yüzde 20’lik kısmını da Hacılar belediyesi olarak biz destek verdik.”

Bundan sonra günlük imalatlarının artacağını ifade eden Kayseri Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ilgın da “Kayseri’de 6 binin üzerinde manda sayımız var. Tabi hepsi bize manda sütü vermiyor. Bundan sonra daha fazla günlük imalatımız artacak. Üreticinin için biz varız zaten. Üretici bizi desteklerse biz her zaman üreticinin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Mozzarella peyniri üretilecek

Kayseri bölgesinde manda yetiştiriciliğinin uzun yıllardır yapılmakta olduğunu söyleyen proje danışmanı Prof. Dr. Savaş Sarıözkan ise “Burada Hacılar Belediyesi üretimi canlandırdı, teşvik etti. Günlük 1 ton üretim kapasitesi bulunmakta” şeklinde konuştu. 

Süt sağma makinesi dağıtım töreninde Başkan Büyükkılıç, Başkan Özdoğan ve yetkililer tarafından 64 adet süt sağma makinesi, besicilere dağıtıldı.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate