Anamur’un kalbi olan caddeler Avrupa standartlarına kavuştu

Yaz aylarında önemli bir turizm noktası olan Anamur’da hem turizm işletmecilerinin hem esnafın hem de vatandaşların yıllardır tozlu yollardan dolayı çektiği çile, Büyükşehir’in çalışmalarıyla sona erdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Anamur’da 4 caddede yürüttüğü çalışmalarla Anamurlu vatandaşları tarihinde görmediği konforlu yollara kavuşturuyor. Yaz aylarında nüfusu artan ve turistlerin tercih ettiği bölgelerden biri olan Anamur’da, ilçenin kalbi sayılabilecek noktalarda çalışma yapan Büyükşehir ekipleri, ilçenin tozlu yollarını Avrupa standartlarına kavuşturdu. Kaldırımları da özel gereksinimli bireylerin kullanımına uygun hale getiren ekipler, Anamur’un çehresini değiştirdi.

Yol çalışmaları ile Anamur’un çehresi değişti

Anamur’da; Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ile Muhtarlık İşleri Dairesi’nin koordinasyonunda yürütülen ve Mareşal Fevzi Çakmak, İnönü, Adnan Menderes ve Turgut Reis Caddelerini kapsayan çalışmalarda toplam 9 bin 547 ton sıcak asfalt serimi yapıldı. Aynı zamanda ekipler, 20 bin 912 metrekare kaldırım döşemesi gerçekleştirdi. Ekipler, daha sonra caddelerde 6 bin 800 ton aşınma imalatı da yapacak. Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri tarafından Anamur’un bir diğer önemli caddesi olan 19 Mayıs Caddesi’nde de çalışma yapılması planlanıyor.

“Yıllardır söylüyorduk ama bir türlü yaptıramıyorduk”

Yol çalışmaları hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi CHP Anamur Meclis Üyesi Erdal Karan, “İnönü Caddesi’ndeki ve yukarıda Anamur’dan girişteki yolu bitirmek üzereyiz. Son nokta zaten burası. Bu yolun önemi o kadar yüksekti ki yıllardır söylüyorduk ama bir türlü yaptıramıyorduk” dedi.

Yolda sadece asfalt çalışması değil aynı zamanda altyapı çalışması yapıldığını da sözlerine ekleyen Karan, “Çok da güzel oluyor. Halk tarafından da çok memnuniyetle karşılanıyor. Vahap Başkanımızın sayesinde Avrupa’daki yolun aynısını buraya döktürüyoruz. İskele; Anamur’un can damarı. Yıllardır burada bu yol yapılsın diye çok mücadeleler verildi. Biz yönetime geldikten sonra Vahap Başkanımızın öncülüğünde yapıldı. Bu konuda da çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

“Anamur’un özellikle yaz mevsiminde turizm için büyük bir önemi var”

Anamur’da turizm işletmeciliği yapan Erol Tuna, yapılan yolun Anamur ve İskele halkı için oldukça önemli olduğunu belirterek, çektikleri yol çilesini “Yıllardır bugünleri bekliyorduk. Burası Anamur’un en önemli noktası. Gerek ilçemizin tanıtımı gerekse Anamur halkı için son derede önemli. Anamur’un özellikle yaz mevsiminde turizm için de büyük bir önemi var. Burada yaz aylarında iğne atsan yere düşmez. Böyle önemli bir yerde yıllardır toz toprakla boğuşuyorduk. Ama şimdi buraya Londra asfaltı gibi yol yapıldı. Bizim yol hasretimizi bitiren ve sesimize kulak veren Başkanımız Vahap Seçer’e ve ekibine teşekkür ederiz. Yollarımız güzelleşiyor, Anamur güzelleşiyor. Anamur’a şu yapılan hizmet büyük bir hizmet” ifadelerini kullandı.

“Anamur’da gelinen ilk yer burası. Önemli bir güzergah”

İskele Mahallesi’nde 30 yıldır esnaflık yapan Nadir Türkay, yapılan çalışmadan dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek , “Her şey çok güzel oldu, bundan daha iyi olamazdı. Bundan sonrasında hizmetlerin devamını bekliyoruz. Yol konusunda müteşekkiriz. Bu cadde İskele’nin kalbi. Anamur’da gelinen ilk yer burası. Önemli bir güzergah. Güzel oldu. Daha öncesinden hiç bahsetmemeyeyim. İlk defa bu şekilde güzel bir şey yapıldı buraya. Allah razı olsun diyoruz. İskele esnafı olarak şükranlarımızı sunuyoruz Vahap Başkanıma” diye konuştu.

“Başarılı bir çalışma oldu. Yollarımız genişledi”

Bölge sakinlerinden Yeşim Küçük ise yapılan çalışmayı “Uzun zamandan sonra çok güzel bir yol oldu. Öncelikle Vahap Seçer’e çok teşekkür ederim. Gerçekten başarılı bir çalışma oldu. Yollarımız genişledi, çukurlar kapatıldı. Gayet memnunuz. Çukur ve toprak çok vardı. Herkesin üstü toz oluyordu. Şu an gayet güzel” cümleleriyle değerlendirdi.

Tatil için gelen misafirlerin de sıklıkla kullandığı yolda kazaların çok fazla olduğunu dile getiren Küçük, “Yunuslu Kavşak burası. Geçen sene çok kaza oldu. Ama şu an o kaza riski çok azaldı. Işıklarımız, her şeyimiz mevcut. Dışarıdan gelenler bu çalışmanın başarılı olduğunu görecek. Yollar gerçekten geniş oldu ve arabaların kaza riski azaldığı için daha rahat, daha ferah bir tatil geçirecekler bu yaz” ifadelerini kullandı.

“Yollar güzel olduğu için Anamur’a daha çok insan gelecek”

20 yıldır muhtarlık yapan Yalıevleri Muhtarı Sami Oktan, Fevzi Çakmak Caddesi’nde yapılan çalışmayı değerlendirdi. Oktan, Anamur Belediye eski başkanı Suphi Alp döneminde bir yol çalışması yapıldığını belirterek, “İkinci olarak da Vahap Başkanımızdan geliyor bu hizmetler. Gerçekten güzel bir hizmet. Bu yolun önemi çok büyük. Anamur’a gelen herkes buradan bir geçiyor. Fevzi Çakmak Caddesi; iki mahallenin sınırıdır burası. Ana arterlerden biri burası. Bu yollar güzel olduğu için daha çok insan gelecek. Turizm esnafının daha çok müşterisi olacak, çok faydası var” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu