Esnaf Seninle lingini tıkladı, istedi, 5 dakikada siparişleri eline geçti!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğinde hayata geçirilen ‘Esnaf Seninle’ mobil uygulaması, Başkan Seçer’in de katılımıyla gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı.

‘Esnafın Gücü Yeni Nesil Uygulamada Birleşiyor’ sloganı ile hayata geçirilen ‘Esnaf Seninle’ uygulamasının Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen tanıtım törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Vali Vekili İbrahim Küçük, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, STK, oda, dernek ve kooperatif başkanları, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, siyasi parti temsilcileri, Meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Vali Vekili Küçük: “Yenilikleri takip amaçlı bu çalışma esnafımıza hayırlı olsun”

Vali Vekili İbrahim Küçük lansmanda yaptığı konuşmasında, “Günümüzde üretim şekilleri, pazarlama ve ticaret anlayışı hızla değişiyor. Bu değişime ayak uyduranlar ayakta kalıyor, uyduramayanlar piyasalarda zor duruma düşüyor. Bu vesileyle, bu tür yenilikleri takip amaçlı oluşturulan bu çalışmanın, esnafımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkan Seçer: “Esnaf kardeşlerimiz adına çok değerli, önemli bir çalışma”

Konuşmasına, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin ve Mersin’de yaşayan vatandaşlar adına yapılan her güzel projenin destekçisi olduklarını söyleyerek başlayan Başkan Seçer, “Esnaf kardeşlerimiz adına çok değerli, önemli bir çalışma. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, yapılan her iyi çalışmanın yanındayız. Bu elektronik ticaret çalışmasının yanında olma nedenimiz de tamamen bu. Her şey esnaf için ve tepeden tırnağa yerli ve milli” dedi.

Pandemi döneminin, elektronik alışveriş başta olmak üzere teknoloji kullanımını yoğunlaştırdığına dikkat çeken Başkan Seçer, “Bu e-ticaret meselesi, aslında uzun süredir var olan bir konu. Özellikle gelişmiş ülkelerde, bizden daha önce kullanılmaya başlanmış bir uygulama. Bir pandemi öncesi e-ticaretteki yoğunluğu düşünün, bir de pandemi sonrasını düşünün. Çünkü pandemi ile beraber, bunun ne derece önemli yeni nesil bir alışveriş sistemi olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“Zorlukları aşmanın temel yolu birliğimizin, beraberliğimizin daim olması”

Yazılımın hayata geçirilmesinde rol oynayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Başkan Seçer, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Türkiye büyüyor, gelişiyor. Bu ülkeye taş üstüne taş koyan her siyasetçinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Şu hassasiyeti, siyasetçiler olarak göstermemiz lazım; dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Türkiye’nin, bazı sıkıntıları olabilir. Bu zorlukları ve sıkıntıları aşmanın temel yolu da birliğimizin, beraberliğimizin daim olması.”

Esnafla her daim iyi ilişkiler içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Esnafla ilişkilerimizin iyi olduğunu düşünüyorum. Anamur’dan Tarsus’a kadar bütün kooperatifleri, bütün aktörleri, ulaşım sorununu görüşmek için bir odada davet edip toplayıp, Mersin’in bu konusunu görüşen bir belediye yönetimi anlayışımız var. ESOB’la da, Ticaret ve Sanayi Odası’yla da çok değerli işbirliklerimiz var” dedi.

Esnaflarımız ekonomik anlamda büyük zorluk içinde”

Belediye olarak zaman zaman Mersin ile ilgili bazı araştırmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Birçok konuda araştırma yapıyoruz. Esnafla olan yeni bir araştırmadan bazı rakamları paylaşmak istiyorum. Araştırmamızda esnaflarımızın %17.2’sinin kiralarını ödeyemediğini, % 44.2’sinin ise kirasını düzenli ödeyemediğini tespit ettik. Bu şu anlama geliyor; 3’te 2’si kiracı olan esnaflarımızın büyük kısmının, kiralarını ödemede bu ekonomik konjonktürde sorun yaşadığını gözlemledik. Öte yandan her iki esnaftan biri günümüzde borçlu ve borcunu geri ödemede sıkıntı yaşıyor. Yine esnafların %57,5 seviyesinde olan kısmı iş yerinin kapanacağı ya da işini kaybedeceği endişesi taşırken, %75.9’u geleceğini güvence altında görmüyor. Yine esnafların %81.3’ü, ekonomik durumun işlerini sekteye uğrattığını düşünüyor. Mersin’de esnaflarımızın %33.6’sı turizm sektörünün, %32,5’i sanayi sektörünün, %17.6’sı ise tarım sektörünün öne çıkmasını istiyor.”

 “Yerel esnaf güçlensin, Mersin’in her tarafından AVM’ler yükselmesin”

Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel esnafın daha da güçlenmesine yönelik kararlar aldıklarını ve Mersin’in her yerinden AVM’lerin yükselmesine karşı olduklarını kaydeden Başkan Seçer, “Başkanınız olarak benim tavsiyem, e-ticarete uygun mesleklerde mutlaka kendinizi güncelleyin ve ticaret uygulamasını da yaygın bir şekilde kullanın. Sizler ekonominin lokomotifisiniz. Onun için yerel esnaf güçlensin, Mersin’in her tarafından AVM’ler yükselmesin istiyoruz. Zaten aldığımız kararlar AVM’lerin sayısının artmasına yönelik değil; yerel esnaflarımızın, konvansiyonel esnaflarımızın sayısının artması ve durumunun güçlenmesi için alınan kararlardır” ifadesini kullandı.

Kızıltan: “Türkiye çapında bir uygulama olacak”

Bütün Türkiye’nin yerel esnafın, yerel işletmelerin kalkınması için seferber olduğunu belirten Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, bu noktada esnaf için geliştirilen uygulamanın önemli olduğuna değinerek, “Bu projeye sahip çıkın. Esnaflarımız, işletmelerimiz kayıt olsun ve herkes bu uygulamayı indirsin.  ‘Esnaf Seninle’ uygulaması, gerçekten Türkiye çapında bir uygulama olacak” diye konuştu.

Dinçer: “Tüketici ile esnafımızı buluşturacağız”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, 2015 yılında ‘Esnaf Seninle’ dijital programının alt yapısını oluşturmaya başladıklarını, pandemi ile beraber de hız verdiklerini anlatarak, “Amacımız esnafımızın, tüccarımızın iş kapasitesini biraz daha yukarılara çekebilmek. Onlara ekonomik olarak biraz daha destek verebilmek. Odalarımızın ve esnafımızın bu sisteme sahip çıkmasıyla, eminim ki Türkiye’de bir ilk olacağız ve birçok il bizi takip edecek. Biz bu yazılımı yaptık, tüketici ile esnafımızı buluşturacağız. Bizim bütün derdimiz bu. İnşallah yaptığımız bu dijital uygulama, Mersin esnafına büyük katkı sunar” dedi.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu