Toroslar’da aşure etkinliği

Alevi Kültür Derneği Toroslar Cemevi ile birlikte geleneksel olarak düzenlenen aşure etkinliğinde birlik ve beraberliğe vurgu yapıldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan ve Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu’na hibe ettiği arsada yapılacak olan Türkiye’nin en büyük Alevi Kültür ve Cemevi Külliyesi’nin temel atma törenine katılan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Federasyon Başkanı Mehmet Şahin’i ise Toroslar’da aşure etkinliğinde ağırladı.

 

Alevi Kültür Derneği Toroslar Cemevi ile birlikte geleneksel olarak düzenlenen aşure etkinliğinde birlik ve beraberliğe vurgu yapıldı.

 

Başkan Yılmaz; “Genel Başkanımız, Bilge Liderimiz Devlet Bahçeli’nin 12 yıl önce satın aldığı ve geçen yıl Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu’na bağışladığı 6 bin metrekarelik arsada, Horasan Erenleri Federasyonu tarafından yaptırılacak olan Alevi Kültür ve Cemevi Külliyesi, ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun. Birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edeceğiz, daha çok sarılacağız, daha sok seveceğiz, daha çok güçlü olacağız” dedi.

 

Yunus Emre Kültür Merkezi’nin bahçesinde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte; deyişler söylendi, semah gösterileri geceye renk kattı. Halk ozanları ise bağlamalarının teline bu kez Mersinliler için dokundu.

 

Aşure etkinliğine; MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, MHP Mersin İl Başkanı Serdar Soydan, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Emre Celal Gül, AK Parti Toroslar İlçe Başkanı Bekir Topçu, Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şahin, Ülkü Ocakları Toroslar İlçe Başkanı Yunus Emre Tugay, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve binlerce vatandaş katıldı.

 

TOROSLAR CEMEVİ BAŞKANI DEĞERLİ; “BAŞKANIMIZ ATSIZ AFŞIN YILMAZ’A TEŞEKKÜR EDERİZ”

 

Toroslar Cemevi Semah Ekibinin gösterilerinin ardından etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Derneği Toroslar Cemevi Başkanı Hüseyin Değerli, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri aşure etkinliğine katkı sunan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve ekibine teşekkür etti.

 

“Geleneksel aşure etkinliğimizde yine hep beraberiz” diyen Değerli; “Ne mutlu bize, birliğimiz daim olsun. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimize, bayrağımıza, vatanımızın bütünlüğüne sahip çıkmazsak Irak, Libya ve Suriye oluruz. Emperyalizme karşı her daim uyanık olmalıyız. Eğer ülkemiz, yabancıların çizmesi altında kalırsa ne caminin, ne cemevinin önemi kalır. Dünyanın en stratejik bölgesinde yaşıyoruz. Hangi etnik kimlikten gelirsek gelelim Türk kimliği etrafında kenetlenmezsek sonucu Türkiye’de yaşayan tüm etnik kimlikler için felaket olur. İri olalım, diri olalım, bir olalım” dedi.

 

BAŞKAN YILMAZ; “CANLARLA BULUŞMAKTAN MUTLULUK DUYDUM”

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise geleneksel hale getirdikleri aşure lokmasında hemşehrileriyle buluşmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek; “Alana geldiğimizde semah dönen çocuklarımız, bizleri güler yüzle kucaklayarak karşıladılar. Kızılkaya ve Dalakderesi Mahallelerimizden, ilçemizin, şehrimizin her yerinden gelen canlarla kucaklaşmamız bizi son derece mutlu etti” ifadelerini kullandı.

 

“GENEL BAŞKANIMIZ DEVLET BAHÇELİ, GÖNÜL BAĞIMIZI, BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ ÖNE ÇIKARMIŞTIR”

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesinde Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu’na hibe ettiği arsada yapılacak olan Türkiye’nin en büyük Alevi Kültür ve Cemevi Külliyesi’nin temel atma törenine katıldıklarını aktaran Başkan Yılmaz;  “Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin makamında, ayak ucucunda 6 bin metrekarelik bir arsada yapılacak Alevi Kültür ve Cemevi Külliyesi’nin temel atma törenine katıldık. 18 Aralık 2022’de Mersin’de yapılan mitingimizde Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve Toroslar Alevi Kültür Derneği’nin de üyesi olan Mehmet Şahin dedemiz, Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli tarafından Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu’na bu arsa tahsis edildi, hediye edildi. Genel Başkanımız bugün değil, dün değil, geçen hafta değil, 5 ay önce değil 12 yıl önce bu arsayı satın almıştır. Oraya ve sizlere kıymet ve değer verdiği için satın almıştır. Birliği, beraberliği, hoşgörüyü öne çıkarmak için satın almıştır. Ve federasyonumuzun bir talebi olmamasına rağmen sürecin içinde olduğumuz için biliyorum, burayı federasyonumuza bağışladılar. Mehmet Şahin dedemiz, Genel Başkanımıza; “Devlet Bahçeli Cemevi” yapılsın mı diye sorduğunda, Genel Başkanımız da “Hayır, burası Horasan Erenleri Cemevi olacak. Biz bunu siyaset için yapmıyoruz. Gönül bağımızı, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmek için yapıyoruz” dediler.  Horasan Erenleri Cemevi olarak inşaatı başladı” diye konuştu.

 

“4 KAPI, 40 MAKAM ANLAYIŞIYLA YAPILACAK”

 

Başkan Yılmaz, Türkiye’nin en büyük Alevi Kültür ve Cemevi Külliyesi’nin “4 Kapı, 40 makam, 12 imam” anlayışı doğrultusunda inşa edileceğine dikkat çekerek; “4 tane kapısı, 12 tane kubbesi, 40 tane sütunu olacak. Tamamen alevi değerlerine göre inşa edilecek ve kullanılacak. Almanya’da Ali’siz alevilik ortaya koymak isteyenlere, bizi bölmek, parçalamak, ayrıştırmak isteyenlere karşı bu çok önemli bir iradedir. Liderimiz, Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, meclis konuşmasında “Alevi kardeşlerimiz, Cemevi ibadethane diyorsa orası ibadethanedir. Alevi de bizim, sünni de bizim, cami de bizim, cemevi de bizim” diyen kişidir. Kendisini buradan saygıyla selamlıyorum. Biz, biriz ve beraberiz, farkımız yok. Farktan, ayrılıktan, gayrılıktan bahsedenler kötü niyetlidir. Birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet de etkinliği düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve Toroslar Cemevi’ne teşekkür ederek; “Aşure etkinliğinde bir araya gelerek bolluğu ve bereketi simgeleyen bu güzel günü hep birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşadık” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Kızılkaya Yenidünya Derneği Tahtacılar Grubunun yöresel oyunu da büyük beğeni topladı.

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Alevi Kültür Derneği Toroslar Cemevi Başkanı Hüseyin Değerli’ye çiçek ve plaket takdim ederek teşekkür etti. Değerli de Başkan Yılmaz’a Cemevi’ne sunduğu her türlü katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

 

Tiyatro sanatçısı Gürsel Fırat’ın sunuculuğunu yaptığı etkinlik; sanatçılar Özlem Taner, Dertli Divani, Ali Rıza ve Hüseyin Albayrak’ın konserleriyle son buldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu