Turan, cezaevlerinde işkenceyi TBMM’ye taşıdı

Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, cezaevlerinde tutuklu ve mahkumlara yapılan işkencelerle ilgili sorularını, Adalet Bakanınca yanıtlanması için TBMM'ne soru önergesi verdi.

HDP Mersin Milletvekil Rıdvan Turan’ın TBMM sunduğu soru önergesi aynen şöyle:

“Türkiye cezaevlerinde cezaevi yönetimi ve memurları tarafından tutuklu ve hükümlülere yönelik organize biçimde işkence uygulanmaktadır. Cezaevlerinde özellikle covid 19 salgını mazeret gösterilerek tutuklu ve hükümlüler, tecrit edilmekte ve işkenceye maruz bırakılmaktadır. Tutuklu ve hükümlüler asgari yaşam düzeyinin altındaki koşullarda cezaevinde kalmaktadır. Tutuklu ve hükümlüler çıplak arama, basın yayım araçlarına el koyma, iletişim hakkından mahrum bırakılma gibi birçok keyfi uygulamaya maruz kalmaktadır. Hasta tutsakların tedavisi, tutuklu ve hükümlülere tanınan sağlık hakları çerçevesinde yerine getirilmemektedir. Tutuklu ve hükümlüler kelepçeli muayene edilmekte, ring aracında fiziksel işkenceye maruz bırakılmaktadır. Tutuklu ve hükümlülerin maruz kaldıkları işkenceyi Adalet Bakanlığına bildirmeleri engellenmektedir.

AKP iktidarının Kürtleri ötekileştiren siyaseti, cezaevlerinde Kürt siyasi tutuklu ve hükümlülere uygulanan işkence arasında doğrudan ilişki vardır. Kürt tutuklu ve hükümlülere uygulanan işkencenin engellenmemesi işkencenin organize yürütüldüğünün kanıtıdır. Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde uygulanan işkencenin önlenmesine yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde tarafı olduğu, insan haklarına ilişkin sözleşmeleri uygulamalıdır.

Bu Bağlamda;

1) Son yıllarda cezaevlerinde organize şekilde işkence uygulanmasının nedenleri nelerdir?

2) Her gün cezaevlerinde onlarca işkence yapıldığına dair haberler yer almasına rağmen bakanlığınızın sessiz kalmasının nedeni nedir?”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu