Yasaklı kürtçe oyun ‘Tartuffe’ TBMM’ne taşındı

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Amed Şehir Tiyatrosu'nun 'Tartuffe' adlı Kürtçe oyununun Mersin’de engellenmesini TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi:

“Amed Şehir Tiyatrosu’nun ‘Tartuffe’ adlı Kürtçe oyunu Adana’da yasaklanmasının ardından Mersin’de de engellendi. Amed Şehir Tiyatrosu oyuncusu Berfin Emektar konuyla ilgili daha önce Mardin’de de aynı uygulamayla karşılaştıklarını, oyunlarının yasaklandığını hatta tebliğ edilen bir yazı olmamasına rağmen telefonda tehdit edildiklerini belirtmektedir. Emektar, Adana’da kasım ayı kadın etkinlikleri kapsamında Dario Fo Elizabeth oyununu oynarken oyunun Adana Valiliği tarafından yasaklandığını ancak Mersin’de oyunu oynadıklarını dolayısıyla iki valilik arasında aynı oyun için farklı uygulamaların olduğunun altını çizerek yine Kocaeli’de de benzer bir uygulamayla oyunlarının yasaklandığını ifade etmektedir.

Emektar’ın iddiasına göre; Adana’da yasaklanan oyun için insanlar Twitter’da demokratik tepkilerini gösteriyorlardı. Mersin Valiliği de çarşamba günü oyun için onay vermişti. Ancak 05.06.2022 Pazar günü mesai saatleri dışında, bir oyuncu Mersin Emniyeti’nden aranarak “Yarın sizin oyununuz olmayacak. Neden bu paylaşımları yapıyorsunuz?” şeklinde uyarılmıştı. Bu durumun gerekçesi sorulduğunda ise: “Yarın gelip tebliğinizi alırsınız.” şeklinde cevap almışlardı. Ertesi gün ise oyuncular yasağın Valilik yasağı olmadığını ve güvenlik şubedeki iki memurun imzasıyla kamu düzeni açısından oyunun uygun görülmediğini öğrenmişlerdi. Valiliğin izin vermesine rağmen Mersin’de oyun oynanamadı.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1. Amed Şehir Tiyatrosu’nun ‘Tartuffe’ adlı Kürtçe oyunu neden yasaklanmıştır?

2. Mersin’de oyun yasağının oyunculara Emniyet tarafından mesai saatleri dışında telefonla bildirilmesinin gerekçesi nedir?

3. Amed Şehir Tiyatrosu’nun farklı zamanlarda ve şehirlerdeki oyunlarının yasaklanması oyunların Kürtçe olmasından dolayı mıdır?

4. Mersin Valiliği’nin Dario Fo Elizabeth oyununa izin vermesine rağmen Adana Valiliği neden izin vermemektedir?

5. Mersin Valiliğinin izin vermesine karşılık güvenlik şubedeki 2 memurun imzasıyla oyunun oynatılmaması iddiaları karşında Bakanlığınızın bir açıklaması olacak mıdır?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu