Tıp Fakültesine Afganlı gencin sınavsız girişi meclise taşında

İstanbul Fatih İlçesinde ofisi bulunan Alibaba Academy isimli bir firmanın sosyal medya hesabından Afgan uyruklu bir kişiyi sınavsız olarak tıp fakültesine yerleştirdiklerini video ile anlatması sonrası CHP konuyu Meclise taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, videoda Arif isimli Afgan uyruklu şahsın, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleştiğini, bu süreçte Alibaba Academy’nin kendisine yardımcı olduğunu anlattığını belirterek “Alibaba Academy adlı firma, görüntüleri sosyal medya hesaplarından ‘Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencimizi sınavsız tıp fakültesi kazandırdık’ notuyla paylaşmıştır” dedi.

Alpay Antmen bunun üzerine “Türk insanının ve Türk gençlerinin sığınmacılar kadar değeri yok mu?” diye tepki gösterdi.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– Bahsi geçen video doğru mudur? Arif adındaki Afgan uyruklu şahıs Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine sınavsız olarak yerleşmiş midir?

–İddialar doğruysa; bu kişi nasıl olur da hem de tıp fakültesi gibi bir bölüme sınavsız yerleşebilmiştir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun yıllar maddi manevi bedeller ödeyerek, sancılı ve yorucu emek sarf ederek tıp fakültelerine girmek için uğraşırken sığınmacılar nasıl oluyor da ellerini kollarını sallayarak bu fakültelere girebiliyor? Türk insanının ve Türk gençlerinin sığınmacılar kadar değeri yok mu?

– 2015 Ocak ila 2021 Kasım ayı arasında geçen sürede; Türkiye’deki üniversitelere sınavsız şekilde giren sığınmacı, göçmen ve mülteci sayısı kaçtır? Bunlar hangi üniversitelerin hangi bölümlerine girmişlerdir? Bu kişilerin uyrukları nelerdir?

– Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2015 Ocak ila 2021 Kasım ayı arasında geçen sürede sığınmacı, göçmen ve mülteci öğrencilere harcadığı gider ne kadardır?

– Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; Türkiye’de okullarda bulunan sığınmacı, göçmen ve mülteci öğrenci sayısı kaçtır? Bunlar hangi illerdedir?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu