SCP Mersin İl Başkanı Tunç, ‘ABD Üslerine el konulsun!’

ABD ait  İncirlik askeri üssüne gelen SCP il ve ilçe yöneticileri, pankart açarak,  ‘İncirlik Üssü’ne el konulsun, ABD’nin nükleer silahları Türkiye dışına çıkarılsın’ diyerek tepki gösterdiler.

İncirlik önünde gerçekleştirilen eylemde konuşan Mersin İl Başkan Hatice Tunç, ABD üslerine biran önce el konulmasını istedi. Başkan Tunç, eyleme katıla partililerine şöyle seslendi:

““Ukrayna krizi, nükleer silahların da kullanılacağı bir dünya savaşını gündemimize getirmiş bulunuyor. ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatını artırmasından ve Rusya’nın kısmi seferberlik ilanından sonra çok sayıda ülkeden Üçüncü Dünya Savaşı uyarıları geldi. Üçüncü Dünya Savaşı demek, nükleer silahların kullanıldığı savaş demektir. İncirlik üssünde ABD’nin nükleer silahlarının olduğu biliniyor. 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin ardından ABD, buradaki nükleer silahları kendisi açısından daha güvenilir bir başka ülkeye taşımak istediyse de bu gerçekleşmedi. Nükleer silahlar hala İncirlik’te!” denildi. İNCİRLİK 15 TEMMUZ FETÖ’CÜ DARBE GİRİŞİMİNİN KARARGÂHI OLARAK KULLANILDI İncirlik’te bulunan nükleer silahların Türkiye’yi hedef haline getirebileceğine dikkat çekilen açıklamada şunlara yer verildi: “Nükleer silahların kullanılacağı olası bir savaşta Rusya doğal olarak İncirlik’i vuracaktır. Böylece Türkiye taraf olmadığı bir savaşta Nükleer silahların hedefi olacaktır. Bu da Adana başta olmak üzere bölgedeki şehirlerimizin Hiroşima’nın kaderini yaşaması anlamına gelecektir. Türkiye, Ukrayna krizinde Atlantik İttifakının savaş korosuna katılmayarak doğrusunu yaptı. Bugün de yapılması gereken, vakit geçirmeden İncirlik’teki nükleer silahların bir an öne Türkiye dışına çıkarılmasıdır. İncirlik üssü, Türkiye’nin NATO’ya katıldığı günden bu yana, Türkiye’mizi ilgilendiren her kritik gelişmede, aleyhimize çalışan bir fesat yuvası oldu. Son olarak 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin karargâhı olarak çalıştı. İNCİRLİK VE KÜRECİK’E EL KONULSUN Ukrayna krizinin daha da ağırlaştığı, bir genel savaşa dönme riskinin büyüdüğü ve ABD’nin komşumuz Yunanistan’ı Türkiye’yi hedef alan bir cephaneliğe dönüştürdüğü bugünlerde, İncirlik gibi Türkiye’nin içindeki bir askeri üssün varlığının tehlikeyi daha da büyüttüğü açıktır. Cumhurbaşkanı’na ve Hükümete sesleniyoruz! Nükleer silahlar derhal Türkiye dışına çıkarılmalıdır! İncirlik üssüne ve onun bir parçası olarak çalışan Malatya Kürecik’teki radar üssüne el konulmalıdır!”

1968 gençlik hareketinin önderlerinden Hasan Bayık’ın da katıldığı eylem olaysız şekilde sona erdi.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu