Protein tüketimi, çocuk büyüme ve gelişiminin anahtarıdır

Uzmanlar çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri için gerekli olan önemli temel besin öğelerinden birisinin de hayvansal protein tüketimi olduğunu belirtiyor. Onların sağlıklı büyümesi, okul hayatlarında başarılı olması, aktif yaşamda etkin olabilmeleri için kısacası çocukların büyümesi ve gelişmesi söz konusu olduğunda, hayvansal proteinin öneminin tartışmaya açık olmadığı konusunda hem fikirler.

Çocukların büyüme ve gelişmesinde en önemli temel besin öğelerinden birisinin hayvansal protein olduğunu söyleyen uzmanlar; çocuk büyümesinin sadece genetik faktörler tarafından belirlenemeyeceğini mutlaka yeterli miktarda kaliteli protein tüketilmesinin başarının anahtarı olduğunu belirtiyor.

Çocuklarda yeterli miktarda kaliteli protein alımı, sadece vücudun büyümesi ve gelişmesi için gerekli değil ayrıca dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için önemli bir gıda olduğunu belirten uzmanlar; biyolojik değeri yüksek olan tavuk, hindi, yumurta, balık, süt ve peynir gibi gıdaların yeteri kadar tüketilmesinin çocuk sağlığı için elzem olduğunu söylüyor.

Araştırmalar, yetersiz beslenen çocukların genellikle derslerde başarı oranlarının negatif yönde etkilendiğini ve bunun sonucunda iş gücüne daha zor katılım gösterdiklerini gösteriyor. Bundan dolayı yeterli ve dengeli beslenen çocukların bir ülkede daha güçlü insan sermayesi ve ekonomik kalkınma sonuçlarını destekleyerek sınıfta daha iyi sonuçlara katkıda bulunduğunu saptıyor.

Yeterince protein, vitamin, mineral ve Omega yağ asitleri tüketen çocuklarda görülen etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Zihinsel gelişim hızlanan öğrencinin akademik performans artar
  • Çocuklar daha az hastalanır, daha çabuk iyileşir ve devamsızlık azalır
  • Sağlıklı öğrencinin morali yüksek olur
  • Enerjisi yüksek çocuklar aktif yaşamda daha etkin olur
  • Hayata daha çok katılan çocuklarda ayrımcılık azalır sosyalleşme etkinleşir

Çocuklar neden tavuk ve hindi eti tüketmeli?

Büyüme çağında protein gereksinimi yüksektir ve vücuda kaliteli proteinin sağlanması zorunludur. Bu nedenle çocuklarda gereksinmesinin en az yüzde 60’ının hayvansal kaynaklı proteinlerle karşılanması önerilmektedir. Tavuk ve hindi eti de yüksek “protein” değerine sahip gıdaların başında gelir. Bu nedenle çocuk beslenmesinde tavuk ve hindi eti gibi iyi kaliteli protein kaynakları önemli bir yer tutar. Bu etler B grubu vitaminler, demir, çinko, fosfor bakımından da zengindir aynı zamanda tüm elzem aminoasitleri içerdiği ve aminoasit içerikleri dengeli olduğu için mutlaka tüm çocuklara günlük ihtiyaçları doğrultusunda tükettirilmesi sağlanmalıdır.

Çocukların günlük protein gereksinim miktarları

YAŞ PROTEİN MİKTARI
1-3 15 – 18,8 gr
4-6 20 – 25,5 gr
7-9 26 – 38,7 gr
KIZ ÇOCUK  
10-13 39 – 59,8 gr
14-18 54 – 71,5 gr
ERKEK ÇOCUK  
10-13 39 – 45,5 gr
14-18 43 – 66 gr
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu