Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi: "Günümüzde siyasi istikrar ve liderlik çok önemli"

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in liderliğinde Çin’in dünyada daha iyi bir imaj oluşturduğunu ve dünyanın daha iyi yöne ilerlemesine öncülük ettiğini kaydetti.

Arif Alvi, dün Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği demeçte, Xi Jinping’i tekrar Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi nedeniyle tebrik ettiğini ve günümüzde istikrarlı bir sisyasi durumun ve yetenekli bir liderin çok önemli olduğunu, Xi Jinping’in yeniden seçilmesinin sadece Çin için değil, aynı zamanda bölge ve dünya için de büyük önem taşıdığını belirtti.

“İnsanlığın kader birliğinden çok etkilendim”

Arif Alvi, Xi Jinping’in ortaya koyduğu insanlığın kader birliği kavramının çok önemli olduğuna, dünya ülkelerinin ancak ortak çabalarla Covid-19 salgını, iklim değişikliği ve yoksulluk gibi sorunlarla başa çıkabileceğine işaret etti.

Arif Alvi, Çin’in insanlığın ortak kader topluluğunu desteklediğini ve dünyayı iyi bir yöne yönlendirdiğini ifade etti.

Yoksulluk ve salgınla mücadele gibi alanlarda Çin’in dünyaya örnek teşkil ettiğini hatırlatan Arif Alvi, Covid-19 salgını sırasında Çin’den çok sayıda salgınla mücadele deneyimini öğrendiklerini kaydetti.

“Pakistan halkı Kuşak ve Yol’un başarılarından çok memnun”

2015’te Xi Jinping’in Pakistan’a yaptığı ziyarette Çin-Pakistan ortak kader topluluğu inşa etmeyi önerdiğini dile getiren Arif Alvi, son yıllarda iki ülkenin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun inşasındaki iş birliğinde ve Gwadar Limanı, enerji, ulaşım altyapısı ve endüstriyel sektörlerin iş birliği alanlarında ilerlemelerin kaydedildiğini hatırlattı.

Arif Alvi, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun birbirine bağlayan bir koridor olduğunu ve sadece bölge için ticareti büyük ölçüde teşvik etmekle kalmayıp, aynı zamanda Orta Asya’daki birçok ülkeye fayda getirdiğini kaydetti.

Bu yıl Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasının 10. yıldönümü olduğuna değinen Arif Alvi, Pakistan halkının Kuşak ve Yol inisiyatifinin başarılarından son derece memnun olduğuna dikkat çekti.

Arif Alvi, Çin’in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin sadece Pakistan’da değil, Ortadoğu, Afrika ve tüm dünyada da uygulandığını ve bunun insanlığın kader birliği kavramının somut bir uygulanması olduğunu ve dünya ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmada ve iş birliğini teşvik etmede büyük katkılarda bulunduğunu belirtti.

“Dünya insanlığın ortak yurdudur”

Farklı sistemlere ve kültürel geçmişlere sahip ülkelerin nasıl insanlığın kader birliğini oluşturabileceği konusuna da değinen Arif Alvi, insanlığın barış ve refah olan ortak bir hedefe sahip olması ve bu hedefe ulaşmak için savaşların sona erdirilmesi ve anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Arif Alvi, dünyanın insanlığın ortak yurdu olduğuna ve tek bir ülkeye veya güce ait olmaması gerektiğine işaret etti. Arif Alvi, günümüzde küresel barış ve refahı yürütmek için insanlığın savaşan gruplar yerine barış grupları oluşturması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu