Özdemir: “hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye 117. Sırada”

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir yeni yıl dolayısıyla yayımladığı yazılı mesajında, Türkiye’nin 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde 139 ülke arasında 117. sırada yer aldığını belirterek, yeni yılda hukuk ve adalet mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye’nin 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 139 ülke arasında 117. sırada yer aldığının bilgisini veren Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, “Ülkemizde hukuksuzluğun had safhada yaşandığı 2021 yılını geride bırakırken, 2022 yılını umutla kucaklıyoruz. Yeni yılın; insan hakları ve hukukun üstünlüğünün hâkim kılındığı, adil yargılama ile savunma hakkının üstün tutulduğu, adaletin zamanında tecelli ettiği, meslek sorunlarımızın son bulduğu, ekonomik kalkınma, barış ve toplumsal huzurun sağlandığı, dünyada savaşların, kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve çocuk işçiliğinin son bulduğu, hiç bir anne ve babanın evladı için gözyaşı dökmediği, terörün ve pandeminin son bulduğu bir yıl olması en büyük temennimiz” ifadesini kullandı.

“Savunma bir gün herkese lazım olacak”

Mersin Barosu olarak, Kadın Hakları Merkezi, Çocuk Hakları Merkezi, İnsan Hakları Merkezi, Kent ve Çevre Komisyonu ile Hayvan Hakları Komisyonu başta olmak üzere, baro bünyesindeki diğer komisyonlarda görev alan meslektaşlarıyla birlikte hukuk ve adalet mücadelesini, toplumsal farkındalık çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Özdemir, “Ülkemizin kanayan yarası olan kadın ve çocuk hakları sorunu konusunda kentimizde etkin ve çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştirmek için belediyelerimiz başta olmak üzere, birçok kurum, kuruluş ve dernekle işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Ülkemizde özgür ve bağımsız savunma mesleğinin işlevsiz hale getirilmesi yönünde atılan adımlara karşı, Mersin Barosu olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü savunma, hukuk devletinin, adaletin, kişi temel hak ve özgürlüklerin güvencesidir. Avukatın olmadığı yerde adalet olmaz. Unutmamak gerekir ki; savunma, bir gün herkese lazım olacaktır. 2022 yılının dünyada umut ettiğimiz gibi bir yıl olmasını temenni ederek, tüm meslektaşlarımızın ve ulusumuzun yeni yılını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu