Nükleer Santral dersine tepki

Nükleer Karşıtı Platform ve Eğitim Sen üyeleri, okullarda nükleer dersinin verilmesine tepki göstererek, dersin bilimden uzak ve öğrencilerin yararına olmadığını ileri sürdü.

“OKUTULAN DERS BİLİMSELLİKTEN UZAK”

Açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül, imzalanan protokol ve öğretim programı incelendiğinde, okutulan dersin öğrencinin yararından ziyade sektörün insan kaynağı ihtiyacını karşılamaya dönük ve bilimsellikten uzak olduğunun görüldüğünü iddia etti. Nükleer enerji kullanımının birçok yönü ile bilim insanlarınca uzlaşılmamış tartışmalı bir konu olduğunu belirten Sümbül,  “Küresel ısınmayla birlikte yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarının daha çok tercih edildiği, birçok ülkenin nükleer santrallerin kapısına kilit vurduğu bir dönemde nükleer enerji ve nükleer santrallerin sorunsuz, vazgeçilmez, zorunlu ve nükleer kazaların bu kazaların gerektirdiği önemden çok uzak biçimde yansıtılması bilim dışıdır, öğrencilere gerçek dışı bilgiler sunmaktır. .1986’ da Çernobil nükleer kazasının bağımsız araştırmalara göre yaklaşık 200 bin insanın doğrudan veya dolaylı olarak ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor. Çernobil faciasının etki ettiği coğrafyalarda dünyaya gelen çocuklar sakat doğmuştur. Çernobil faciasından kaynaklı sakat doğumların yüz binlerce ifade edildiği bildirilmektedir. 2011’de meydana gelen tsunami nedeniyle FukuşimaDaiichi nükleer santralinde patlamalar yaşandı. Olay anında 2 bin 203 kişinin öldüğü, günümüze dek radyasyonun etkileri nedeniyle 19 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor” görüşlerini savundu.

“SEÇMELİ DERS OLARAK OKUTULMASININ İPTALİNİ İSTİYORUZ”

11 Ocak 2022 tarihinde Anamur ilçesine yaklaşık 134 kilometre mesafede 6,4 büyüklüğünde,  13 Ocak 2022’de ise 3.9 şiddetinde meydana gelen depremleri hatırlatan Sümbül, “Bu depremler gelecekte bölgemizde bir nükleer santral bulunması durumunda meydana gelebilecek tehlikelerin habercisidir.  Günümüze kadar nükleer kazalar sonucu yaşanan acı deneyimlerin görmezden gelinip nükleer enerji ve nükleer santrallerin sorunsuz, vazgeçilmez ve kaçınılmaz olduğu; nükleer kazaların bu kazaların gerektirdiği önemden çok uzak biçimde ele alındığı; bilimsellikten uzak, gerçeklikten kopuk olduğu ve bu konuda öğrencilerde yanlış bir algı ve bilinç yarattığı, eleştirel düşünme yeteneklerini sınırladığı gerekçesiyle bu programı reddediyoruz. Bu nedenle, protokol kapsamındaki okullarda nükleer enerjiye giriş (11. sınıf) derslerinin seçmeli ders olarak okutulmasının iptalini istiyor; kamusal, bilimsel ve nitelikli eğitim hakkı talebimizden vazgeçmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu