Mezitli’de Bir Proje Okulu: Mezitli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Avrupa Birliği FRIT fonu Kapsamında, KfW tarafından yönetilen ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan "Mesleki Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum" Projesi toplantısı yapıldı.

Mezitli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı salonunda yapılan toplantıya, Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Halil Eyüpoğlu, Mezitli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Ayyürek, okul müdürleri, iş dünyasından esnaf ve sanatkarlar ve öğretmenler katıldı.

Açılış konuşmasını Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Halil Eyüpoğlu’nun yaptığı toplantı, okul müdürü Ahmet Oktay Öztop ve müdür yardımcısı Ali Naki Ulutaş’ın bilgilendirmelerinin ardından soru cevap ile sona erdi. Konuyla ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Okulların Mesleki ve Teknik altyapılarının geliştirilmesi amacıyla ekipman alımı ve atölye kurulumları, GKAS ve İhtiyaç sahibi Türk öğrencilere yönelik Öğrenci Destek Paketleri ve tüm bunlara ilişkin farkındalık ve görünürlük oluşturmaya yönelik olarak yürütülen bu projede Mezitli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Olarak 2019 Eylül ayından itibaren yer almaktadır. Projenin özel amacı ise işgücü piyasasında yüksek talep alan işlerde Geçici Koruma Altındaki Suriyeli (GKAS) ve Türk öğrencilere (14-17 yaş) yönelik kapsayıcı kaliteli mesleki ve teknik eğitime erişimi arttırmaktır. Bu kapsamda atölyelerin yerleşim düzeninin uygunluğu, işlevi, eğitim-öğretim iş akışı ve iş sağlığı ve güvenliği açılarından kontrolü ile ihtiyaç duyulan diğer teknik destek, yapılan sözleşme ile konusunda uzman danışman firma tarafından yürütülmektedir. Her şey, öğrencilerimizin sağlıklı, verimli ve en son teknoloji ile donatılmış atölyelerde en iyi Mesleki ve Teknik Eğitimi alabilmeleri için yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Proje kapsamında 8 ildeki 55 pilot okuldan birisi olan Mezitli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri ile Elektrik Elektronik Teknolojileri alanında destek alıyor. Projeden 2019-2020 yılında 44 Suriyeli 22 Türk öğrenci faydalandı. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise yüzde 53 arttırarak, 110 Suriyeli öğrenci, 84 Türk öğrenci genel toplamda 184 öğrenci faydalanacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu