MEÜ Dekanı Prof. Dr. Baykan skandal açıklamasıyla TBMM’de

Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan, Mersin’de Suriyeli öğrenciler için düzenlenen hafızlık icazet törenine ilişkin sosyal medya paylaşımında; “Suriyeli kardeşlerimizin Hafızlık İcazet Törenine katıldık. Halep’in Şam’ın yurdumuz olduğunu, Mersinimizin Halep’in Nahiyesi olduğunu, bugün burada misafir değil ev sahibi olduklarını söyledik” demişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyu Meclis Gündemine taşıdı. Antmen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde “Bu dekana neden kimse ses çıkarmamakta ve tepki göstermemektedir? Yoksa iktidar olarak siz de bu dekan gibi mi düşünmektesiniz?” diye sordu.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretimi Bölüm Başkanlığı, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Rektör Danışmanlığı görevleri yürüten Erdal Baykan, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri için üniversitedeki görevinden istifa etmiş, AKP Adana milletvekili aday adayı olmuştu. Erdal Baykan, 2019 yılında ise Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’ne dekan olarak atanmıştı.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– Türkiye Cumhuriyeti’nin bir şehri olan Mersin’i, Suriye’ye aitmiş gibi gösteren ve sığınmacıları da Türkiye’nin sahibiymiş gibi lanse eden bu dekan neden halen görevden alınmamaktadır? Bu dekana neden kimse ses çıkarmamakta ve tepki göstermemektedir? Yoksa iktidar olarak siz de bu dekan gibi mi düşünmektesiniz?

– Her siyasal platformda, medyada ve halka açık toplantılarda “Yerli ve Milli” olduğunu iddia eden AKP iktidarının yerli ve milliği nerededir? Yoksa bu bahsi geçen ‘yerli ve millilik’ söylemleri Suriye ve Halep adına mı söylenmiştir?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu