Mesiad ve Çka ortak projesi aile şirketlerinin kurumsallaşması için toplandı

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) işbirliği ile “Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması” Projesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Salonu’ nda gerçekleşti.

 

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Üyesi Ahmet Akın, , MESİAD YİK Başkanı Adnan Gündoğdu, önceki dönem MESİAD Başkanı Mehmet Deniz ile MESİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle çok sayıda konuğun katıldığı toplantı; proje yürütücüsü Maestro Danışmanlık A.Ş. YK Başkanı Ferudun Gündüz’ ün moderatörlüğünde düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Doç. Dr. Osman Yılmaz yaptı ve proje ile ilgili kısa bilgilendirmelerde bulundu.

MESİAD Başkanı Hasan Engin konuşmasında; pandemi döneminin durağanlığında bu proje için çalışmalara başlandığını ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile projenin geliştirildiğini dile getirdi. Çukurova Kalkınma Ajansı’ nın ilk defa bir Sivil Toplum Kuruluşu’ na proje verdiğini vurgulayan Başkan Engin konuşmasında; “Aile şirketlerinin anayasası olması gerekir. Anayasası olmayan bir aile şirketi başarıya ulaşamaz. Şirketlerin kurumsallaşması ve belli kurallar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesiyle başarı elde edilebilir. Aile şirketlerinde; sınırların korunarak çalışmaların geçekleştiği bir yapılanma olmalıdır” İfadelerini kullandı.

Sözü daha sonra MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan aldı ve aile şirketlerinde çalışan, çok iyi yerlerde eğitim alan çocukların öncelikli olarak farklı sektörlerde, farklı iş yerlerinde çalışması gerektiğini vurguladı. Başkan Kızıltan: ”Aile şirketlerinin uzun yıllar var olabilmesi, faaliyetlerine devam edebilmesi için zihniyetler sonraki kuşaklara aktarılmalıdır ” dedi.

Projenin tanıtım ve eğitim toplantısında ülkemizdeki aile şirketlerinin nasıl yapılandığı, kurumsallaşmanın öncelikle aileden başlanması gerektiği ve kurumsallaşma kavramının tamamen özümsenmesi gibi konulara değinildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu