MESİAD ‘Önemsiz kamu harcamaları azaltılmalı’

MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Devletimiz merkezi bütçeyi güçlendirmek için gerekli tasarruf önlemlerini almalıdır. Ülkemizin kamu özel sektör ayrımı yapmaksızın bu zorlu günleri birlikte aşacağına inanıyoruz.” dedi.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin bütün dünya ile beraber ülkemizde yaşanan ekonomik krizi aşmak için merkezi bütçenin güçlendirilerek, üretim, yatırım ve ticaretin desteklenmesine dikkat çekti.

Engin, “Son yıllarda başlayan ticaret savaşları ve dünyadaki gelişmelerle bütün dünya krizler ile boğuşmaktadır. Dünya ekonomisinin daraldığı günümüzde birçok güçlü ekonomiye sahip devletler tasarruf tedbirleri almaktadır. Savurganlık ve fuzuli harcamaların azaltılmaya çalışıldığı günümüzde bizler de ülke olarak tedbir almalı; gereksiz ve lükse kaçan harcamalardan kaçınmalıyız. Ülke ekonomisinin güçlenmesi ile devletimizin ticari savaşlarda ve uluslararası rekabetlerde eli güçlenecektir. Aynı zamanda dalgalı seyreden döviz kurlarına ve yükselen enflasyona karşı mücadelede enstürmanlar geliştirilmelidir” dedi.

“KAMU HARCAMALARI AZALTILMALI”

“Önemsiz Kamu harcamaları ve uzun işlemler silsilesinin önüne geçilmesi için bürokrasi 4.0 hamlesinin başlatılması önem teşkil etmektedir” diyen Engin şu ifadeleri kullandı: “Genel devlet harcamaları 2020 yılında 1 trilyon 810 milyar 867 milyon TL, merkezi yönetim bütçe giderleri 2021’de 1,6 trilyon TL olarak gerçekleşti. 2020 yılında eğitim için 270 milyar TL, sağlık için 249 milyar 932 milyon TL, 40 Milyar TL tarım ve hayvancılık için hibe ve destekler kullanıldı. Önemsiz kamu harcamalarının azaltılması ile ülkemizin bütçesi güçlenecektir. Uzun süreli ve devlet bütçesini zorlayan yatırımlar bir süre ötelenerek bu bütçe uluslararası rekabeti sağlamak amacı ile kullanılmalıdır. Kamuda önemsiz harcamalara neden olan her türlü husus için tedbir alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“İŞ DÜNYASININ DESTEKLENMESİ ÜLKE EKONOMİMİZİN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAYACAKTIR”

En zor günlerde bile üreterek devlet bütçemize ve insanlarımızın istihdamına katkıda bulunan iş dünyasının desteklenmesi ülke ekonomimizin güçlenmesini sağlayacaktır. Bu zorlu ortamda yatırım yapmaya çalışan iş insanlarının ağır işleyen bürokrasi yükünden kurtarılması, yatırım ve üretimin kolaylaştırılması ülkemizin yararına olacaktır. Ülkemizin kamu özel sektör ayrımı yapmaksızın bu zorlu günleri birlikte aşacağına inanıyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu