MESİAD-Rektörler buluşması

MESİAD Mersin’deki üniversite rektörlerini MESİAD üyesi iş insanları ile bir araya getirerek, eğitim, ekonomi, çalışma hayatı, kent sorunları başta olmak üzere birçok konu hakkında fikir alışverişi sağladı

MESİAD Mersin’deki üniversite rektörlerini MESİAD üyesi iş insanları ile bir araya getirerek, eğitim, ekonomi, çalışma hayatı, kent sorunları başta olmak üzere birçok konu hakkında fikir alışverişi sağladı. Ayrıca Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilerek, hem ara eleman sıkıntısını çözmek hem de mezunların iş bulma sorununa çözüm bulunması için işbirliği vurgusu yapıldı.

23 Şubat 2022 Çarşamba günü Mersin Tenis Kulübü’ nde, MESİAD Üyelerinin ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay ve Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz’ ün katılımıyla MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı geç saatlere kadar sürdü.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MESİAD-Kent buluşmalarının üçüncüsünün gerçekleştiğini belirtti.

Başkan Engin, Mersin’ de ilk defa dört üniversite rektörü ile böyle bir buluşmanın gerçekleştiğini söyleyerek rektörlerin, bağlı bulundukları üniversiteler ile ilgili bilgilendirme yapacağını açıkladı. MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin “Toplantıda bulunan dört rektörümüz ile turizm, ticaret ve sanayi işbirliği konusunda neler yapabileceğimizi konuşacağız.” dedi.

Daha sonra söz alan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, MESİAD ailesi ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirirdi. Çamsarı konuşmasına; “Kurulduğumuzdan bu yana MESİAD’la birçok işbirliklerimiz oldu dolayısıyla sizler Mersin Üniversitesi’ni zaten yakinen tanımaktasınız. MESİAD’la birçok proje üzerinde istişare edip kararlar aldık. Sonuçta da güzel işler başardık. Üniversitemizde akademik çalışmalar yürütüp, bu akademik çalışmalar ile anılmak, başarıyı yakalamak isteriz. Akademik anlamda da yurtdışı sıralamalarında 1220 üniversite arasında 14’üncü sırada yer alıyoruz. Büyükşehir ve İlçe belediyelerimizde yaptığımız projelerin bir kısmı AB projesidir. Onun dışında TUBİTAK ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile de yakın çalışmalar yürütmekteyiz.” İfadelerini kullandı.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kültür Merkezi’nin de yakın bir tarihte açılacağı bilgisini paylaşarak Kültür Merkezi’ nin yalnızca üniversite için değil kentin istekleri doğrultusunda büyük salonun kullanılabileceğini sözlerine ekledi. Rektör Çamsarı; “Bu vesile ile Kültür Merkezi’ nin yapımında emeği ve desteği olan başta MESİAD olmak üzere herkese teşekkürlerimi iletmek isterim.” dedi.

Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, toplantıyı düzenleyen MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ve MESİAD ailesine teşekkürlerini ileterek konuşmasına başladı. Tarsus Üniversitesi’ nin temelinin 1992 yılına dayandığını, 2018 yılında Mersin Üniversitesi’ nden ayrılarak müstakil bir üniversite olarak eğitim-öğretim hizmetine devam ettiğini söyledi. Farklı medeniyetleri içinde barındıran Mersin’ de olmaktan dolayı kendilerini şanslı olarak nitelendiren Rektör Aydın, kentte birçok projede öğretim üyeleri ve sanayicilerin biraraya geldiğini belirtti. Günümüzde de sanayici-üniversite işbirliğinin ön planda olduğu ve bu yönde çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi. Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’ nun da açıldığını, Yüksek Öğretimde artık dünyanın gündeminin yer aldığını söyledi.

Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, Bayboğan Vakfı tarafından 1997 yılında kurulan üniversitede 4000 öğrencinin eğitim hayatını sürdürdüğünü söyleyerek, eğitim dünyasındaki değişim ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve adapte olmaya çalıştıklarını dile getirdi. Çağ Üniversitesi olarak fakülteleri akreditasyon ile buluşturduklarını ifade eden Rektör Ay, “Akreditasyon, yapılan işin uzman kişi veya firmalar tarafından onaylanmasıdır. Bu anlamda üniversite olarak bizler bunu önemsiyoruz. Değişim ve gelişim herkes tarafından takip edilip, uygulanmalıdır.” dedi.

Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz Toros üniversitesi olarak 3 asli görevi benimsediklerini vurguladı. Asli görevleri; Eğitim-öğretim, Ar-Ge, Topluma Hizmet olarak açıklayan Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz, kentimizdeki belediyeler, kurum ve kuruluşlarla bir takım çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Rektör Arıöz sözlerine, yapılan çalışmaları örneklendirerek devam etti ve Toros Belediyesi ile sokak hayvanlarına yönelik çalışma sürdürdüklerini, Akdeniz Belediyesi ile “Çocuk Üniversitesi” protokolü imzaladıklarını bu bağlamda yetenekli, başarılı çocukları Toros Üniversitesi’ nde çeşitli projelerde ağırlayıp yer vereceklerini söyledi.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay ve Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz’ün konuşmalarının ardından MESİAD üyelerinin rektörlere sorular yöneltmesiyle süren toplantı, soru-cevap şeklinde ilerleyerek yoğun katılım ile sona erdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu