Mersin’deki milyonluk vurgun TBMM’de

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Bölge Sulama Kooperatifler Birliğindeki dolandırıcılığı TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Vahit KİRİŞÇİ’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi:” Mersin Bölge Sulama Kooperatifler Birliği geçtiğimiz hafta dolandırıcılık skandalı ile gündeme geldi. Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Ersin Akdoğan, 250 müteahhit firmayı, 300 milyon TL dolandırdığı gerekçesi ile tutuklanmıştır. Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, söz konusu firmalar ile sulama projeleri imzalayarak para toplamış fakat projeler uygulanmamıştır. Ersin Akdoğan’ın içinde bulunduğu çete, Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma desteği ile milyonlarca Euro aldığını söylemiştir. Söz konusu çetenin içinde eski MİT elemanın da olduğu iddia edilmektedir.

Türkiye’nin içinde bulunduğu tarımsal üretim krizine paralel olarak çiftçilerin üretim yapamadığı koşullarda kamunun kullanımında olan suyun para karşılığında satılması suçtur. Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üzerinden suyun satılması ve kırsal kalkınma desteklerinin dağıtılması skandal bir uygulamadır. Tarım ve Orman Bakanlığı, Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayını bütün boyutları ile soruşturmalı ve kamuoyu ile paylaşmalıdır.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayında Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bürokratların rolü var mıdır? Eğer var ise bu bürokratlar kimlerdir?

2) Sulama Birliklerinin kişi veya şirketlerden para toplayarak su dağıtımı uygulaması var mıdır?

3) IPARD gibi tarımsal kırsal kalkınmayı destekleyen Avrupa Birliği destekleri kapsamında Mersin Bölge Sulama Kooperatifler Birliği ve Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifine destek sağlanmış mıdır? Eğer sağlanmış ise ne kadar destek sağlanmıştır?

4) Türkiye’de sulama birliklerinin kişilere ayrıcalık göstererek kamuya ait suyu satmasına ilişkin Bakanlığınız tarafından hangi önlemler alınmaktadır?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu