Mersin’de yasa dışı tütün satış noktası artıyor

Mersin’de yasa dışı tütün mamulü satan nokta sayısı artıyor. İl genelinde 500’den fazla bu tür ürünlerin satışının gerçekleştiği dükkân bulunduğu tespit edildi. 2018 yılından bu yana, yasa dışı tütün mamulü satan nokta sayısı yaklaşık yüzde 640 arttı.

Devletin en önemli gelir kalemlerinden birini tütün ürünlerinden alınan vergiler oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre yasa dışı olarak satılan açık tütün ve tütün ürünlerinin neden olduğu vergi kaybı 25 milyar liraya ulaşmış durumda. Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başlayan yasa dışı sarmalık kıyılmış tütün satan nokta sayısının artması, söz konusu vergi kaybında önemli bir rol oynuyor.
Mersin, yasa dışı tütün mamulü satan nokta sayısının en yüksek olduğu illerin arasında yer alıyor. İl genelinde bu ürünlerin satışının gerçekleştiği dükkân sayısının 500’ü aştığı tespit edildi. Rakamlar, 2018 yılından bu yana, yasa dışı tütün mamulü satan nokta sayısının yaklaşık yüzde 640 arttığını gösteriyor.
Mersin esnafı gelir kaybediyor
Tütün ürünlerinin satışının yapıldığı noktaların yaklaşık yüzde 40’ının yasa dışı ürünler sattığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla faaliyetlerini yasal mevzuatlar çerçevesinde yapan, vergisini düzenli ödeyen esnaf gelir kaybediyor. Ayrıca yasa dışı tütün satış noktaları, hızlı tüketim sektöründeki diğer ürünlerin kaçak olarak ticaretine zemin oluşturabilme tehlikesi de yaratıyor. Yasa dışı sarmalık kıyılmış tütün satan noktalarının sayısı arttıkça, en çok gençler olmak üzere tüketicilerin bu ürünlere ulaşımı daha da kolaylaşıyor.
Kolluk kuvvetleri mücadele ediyor
Kolluk kuvvetleri sürekli olarak kaçakçılık ve yasa dışı ticareti önlemeye yönelik operasyonlarına devam ediyor. Geçtiğimiz şubat ayında Mersin’in Gülnar ilçesinde gümrük kaçağı sigara ve tütün satışı yaptığı belirlenen 2 kişi gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, ilçeye bağlı Büyükeceli Mahallesinde iki şahsın iş yerinde kaçak sigara satışı yaptığı bilgisine ulaşan ekipler, adreste arama yaptı. Yapılan aramada, 7 bin 721 adet dolu makaron, 5 bin adet boş makaron ve 35 kilo 520 gram tütün ele geçirilirken 2 şüpheli gözaltına alındı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu