Mersin’de Orman satışlarına milletvekilinden tepki

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin’in Bözon ve Çavak mahallelerinde yer alan ormanlık alanların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ormanlık alan dışına çıkarılmasını TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi:

“AKP iktidarı tarafından inşaata dayalı ekonomi modeli doğrultusunda hazine arazileri, ormanlık alanlar, rekreasyon alanları ve kamusal alanlar imara açılmaktadır. Bu alanların imara açılması, Cumhurbaşkanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının imar kararlarıyla gerçekleştirilmektedir. Kararların çıkarılmasından sonra TOKİ aracılığıyla hazırlanan nazım imarı planları, belirli kişiler ve kurumların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Mersin’de son zamanlarda AKP’nin inşaata dayalı politikalarına bağlı olarak imara açılması planlanan kamusal alanların sayısı artmaktadır. Mersin Mezitli ilçesine bağlı Bözon mahallesinde 2842 parselde yer alan toplam 594 bin 943 m2’lik ormanlık alanın 53 bin 995 m2’lik alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile orman tanımının dışına çıkarılmıştır. Ayrıca Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Çavak mahallesinde 111 ada 1 No’lu parselde yer alan toplam 214 bin 509 m2’lik alan yine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ormanlık sahası dışına çıkarılmıştır. Her iki alanda konut yapılmasına dair TOKİ tarafından nazım imar planı hazırlandığı iddia edilmektedir.

İnşaata dayalı ekonomiyle ormanlık alanların imara açılması hem iklim değişikliği hem de ormanlık alanların gelecek nesillere aktarılması açısından tehdittir. Çevre, Şehircilik Bakanlığı, Mersin’de yer alan ormanlık alanlara konut yapılması projelerinden ivedilikle vazgeçmelidir.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Mersin’de yer alan ormanlık alanların ormanlık vasfından çıkarılmasının gerekçeleri nelerdir?

2) Mersin’e bağlı Bözon ve Çavak mahallelerinde yer alan ormanlık alanlarda TOKİ aracılığıyla konut yapılacağı iddiaları doğru mudur?

3) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın söz konusu alanlara ilişkin planlamaları nelerdi

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu