Mersin’de bir aileye, polisten şiddet iddiası TBMM gündemine taşındı

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin’de Yolgın ailesine şiddet uygulayan polisleri TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi: “Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Çilek Mahallesi’nde ikamet eden Yolgın ailesinin evine 29.12.2021’de Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Şube tarafından baskın düzenlenmiştir. Yolgın ailesi, evde arama yapan Narkotik Şube polislerini yanlış eve baskın yaptıkları konusunda uyarmalarına rağmen polisler tarafından fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Evin araması sırasında polis memurlarının yanlış eve baskın yaptığını söyleyen İsmail ve Serhat Yolgın adlı kişiler, polislerce darp edilerek gözaltına alındılar ve hem polis aracında hem de götürüldükleri Emniyette polisin şiddetine maruz kalmıştır. Vücutlarının farklı yerlerinden yaralanan İsmail ve Serhat Yolgın darp raporu almış ve kendilerini darp eden polisler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Yorgun ailesine yanlışlıkla baskın yapan, şiddet uygulayıp işkence eden Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Şubesi’nde çalışan polisler hakkında ivedilikle soruşturma açılmalıdır.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

  1. Bakanlığınız tarafından Yolgın ailesine uygulanan şiddete ve işkenceye ilişkin herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?
  2. Bakanlığınız tarafından Mersin Narkotik Şu Müdürlüğü örneğinde olduğu gibi yurttaşlara işkenceyi önlemek amacıyla hangi önlemler alınmaktadır?
  3. Bakanlığınızın, emniyet mensupları tarafından yurttaşlara uygulanan şiddet ve işkence hakkında herhangi bir araştırması veya raporu var mıdır?

Dr. Rıdvan Turan konuyla ilgili TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığına ayrıca bir dilekçe verdi. Turan, yaşanan olayda İsmail ve Serhat Yalgın’a ev baskınında, polis aracının içinde ve emniyette şiddet uygulayan; başta Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü’nde görevli komiser Ümit Akdeniz olmak üzere tüm polisler hakkında ivedilikle soruşturma açılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi talebinde bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu