Mersin Narenciye Festivali hazırlıkları aralıksız sürüyor

Mersin, 12-13 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 8. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali'ne hazırlanıyor. Kentte merkez Mezitli ilçesi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Galatasaray Meydanı ve çevresinde gerçekleştirilecek festivalin hazırlıkları hızla devam ediyor.

Yüzbinlerce narenciye ürünü kullanılarak yapılan, balina, ahtapot, denizaltı, helikopter, maymun, uçak, tren gibi figürler şimdiden ortaya çıkmaya başladı. 5’i mobil 30 figür ve festival alanındaki tüm süslemelerde kullanılacak 100 ton narenciye ürünü, kadın işçiler tarafından işleniyor. Bu ürünler,  her yıl olduğu gibi bu yıl da festival sonunda halka dağıtılacak.
Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir, Valilik başta olmak üzere belediyeler ve çok sayıda kurumun destekleriyle gerçekleştirilecek festivalin hazırlıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin her yerinde festivallerin yapıldığını belirten Özdemir, “Yapılan festivallerin birçoğu meyve festivali. Bizim narenciye festivalimizi özel kılan, onlardan ayıran unsur ise meyvenin kendisinin, süsleme aracı olarak kullanılması. Yani biz, narenciyeye verdiğimiz önemi göstererek, burada gördüğünüz 30 adet figürü, bir kuyumcu edasıyla işliyoruz. Bu; emek isteyen, zaman isteyen ve aynı zamanda da sabır isteyen bir şey” dedi.

Narenciyenin önemini vurgulamak ve kentimizi tanıtmak amacıyla Mersin Narenciye Festivali’ni düzenlediklerini vurgulayan Özdemir, “Narenciye Mersin için çok önemli. Türkiye’de üretilen narenciyenin yüzde 26’sı Mersin’de yetişiyor. Ülkemizin narenciye ihracatının yüzde 36’sı Mersin’den yapılıyor. Daha önemlisi Mersin ihracat gelirinin yüzde 15’i narenciyeden sağlanıyor. Türkiye’nin narenciye üretiminde dünyada 8’inci ve Avrupa’da 2’inci olduğunu, ihracatta ise 3’üncü olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda narenciyenin Türkiye ve Mersin için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Festivalde; müzik grupları, narenciye temalı defile, Oğuzhan Koç, Ahmet Baran ve Fatih Erkoç konseri, gastroshow gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu