Mersin Nakliyeciler Sitesi için geri sayım başladı

Mersin Nakliyeciler Sitesi’nin projesinin son şekli sektör temsilcileriyle paylaşıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Nakliyeciler Sitesi Yönetimi tarafından gündeme getirilmesi sonrası Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılacak olan site için önümüzdeki haftalarda yapım ihalesine çıkılacak. İhale sonrası bir yıl içinde tamamlanması planlanan çalışma ile sektör, modern bir siteye kavuşacak.

Mersin Nakliyeciler Sitesi ihalesi öncesinde taraflar son kez bir araya geldi. MTSO’da düzenlenen toplantıda Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Kutlu Sezen ve Mimar Erkut Taner, projenin son durumunu nakliyecilerle paylaştı. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat ilça ve Nedim İkanç, Meclis Katip Üyesi Orhan Kemal Yüksel, Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Mehmet Bozkurt ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda projenin son durumu anlatıldı.
94 dönüm arazi üzerinde kurulacak Mersin Nakliyeciler Sitesi’nde ikişer katlı net 76 metrekarelik 100 adet nakliyeci ofisi bulunacak. Çift taraflı giriş ve çıkışa sahip ofislerin her birinde kendisine ait tuvalet ve mutfak bulunuyor. Arzu edilmesi halinde birleştirilmeye müsait olan ofisler ortak bir avluya açılıyor. Avluda sosyal tesislerle diğer ticari birimler bulunuyor. Bu tesiste şoförlerin kullanabileceği duş, tuvalet ve çamaşırhane gibi birimler yanında restoranlar, kahvehaneler yer alıyor. Yine aynı alandaki satış birimlerinin hangi alanda hizmet vereceğine ise önümüzdeki süreçte dernek yönetimi tarafından karar verilecek.
Toplamda 181 araçlık TIR parkına sahip olan sitede TIR parkının ayrı girişi bulunup bu alanda bir kantar ve ofis binası bulunacak. Ayrıca yine ihtiyaca göre belirlenecek 5 adet servis bakım atölyesi yer alıyor. Ayrıca ofislerinde kendisine ait girişi ve otoparkı bulunuyor.
Site içerisinde bir de iki katlı, içinde yönetim ofislerine sahip idari bina bulunuyor. Hemen yanında 190 kişilik çok amaçlı toplantı salonu ile mescit yer alıyor. Kompleksin tamamı güvenlik duvarı ile çevrili olup, aydınlatması ve kapalı devre izleme sistemi ile güvenli bir ortam sunuyor.

Kızıltan: “Bu site sizlerin eseri”
Böyle bir site ihtiyacının 20-25 yıldır gündemde olduğunu hatırlatan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise toplantıdaki konuşmasında şunları söyledi:
“Bu site ne benim ne de bir başkasının eseri. Burası, sizlerin eseri. Yıllardır peşini bırakmayıp her ortamda dile getirdiniz. Hayırlı olsun. Bu proje hem Mersin’in girişindeki kargaşayı ortadan kaldıracak hem de sizlerin çok daha çağdaş, her türlü imkana sahip bir alanda işlerinizi sürdürmenize olanak tanıyacak. Bir yılık yapım süreci var.
Sayın Belediye Başkanı Vahap Seçer’le işletme konusundaki olasılıkları da görüştük. Kısa sürede ekibiyle birlikte işletme modeli konusundaki seçenekleri değerlendirip bizimle paylaşacaktır ve aynen projede olduğu gibi işletme modelini de birlikte değerlendirip son şeklini vereceğiz.
Burası TIR parkı kapasitesi mevcuttaki sitenin kapasitesinin çok üzerinde. Aynı zamanda ayrı bir Uluslararası Lojistik Köyü yapılması için de takibimiz devam ediyor. Bu köyün yapımı için tespit edilen bazı araziler üzerindeki sorunların çözülmesi durumunda büyük bir lojistik köy kurulacak ve kapasite sorunu da ortadan kalkacak.
Ancak şu anda belediyeden bir beklentimiz daha var. Çukurova Havalimanı, Nakliyeciler Sitesi ya da Uluslararası Lojistik Köy gibi önemli projeler yapılırken mutlaka çevresi de, o yatırımın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak aynı anda planlansın. Rantın ve çarpık yapılaşmanın bu sayede önüne geçebiliriz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu