Mersin Barosu 97 yaşında

Mersin Barosu’nun kuruluşunun 97. yıldönümü baro tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Mersin Barosu, kuruluşunun 97. yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene CHP Mersin Milletvekili Av. Alpay Antmen, Baro Başkanı Gazi Özdemir ve avukatlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlanan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Etkinlikte açıklama yapan Baro Başkanı Gazi Özdemir, “1 Aralık 1924 tarihinde kurulan Mersin Barosu’nda, merkezde 16, Tarsus’ta 3, Silifke’de 1 olmak üzere toplam 20 kayıtlı avukat bulunuyordu. Mersin Barosu kurulduğu günden bugüne büyüyerek, şu anda baromuza kayıtlı 2900 avukatımız ve 318 stajyer avukatımız ile kocaman, güçlü bir aile olmuştur. Mersin Barosu fiziki mekânı, donanımı, verdiği hak ve hukuk mücadelesi ile Türkiye’de örnek ve öncü bir baro olmuş, topluma ve meslektaşlarımıza sunduğu hizmetlerle büyük başarılara imza atmış, bugünkü gurur verici başarısına kavuşmuştur” diye konuştu.

“Avukatlara yönelik saldırılar inanılmaz boyutlara ulaştı”

Mersin Barosu yönetimi olarak bayrağı devralarak, görevlerini hukukun üstünlüğü ve adalet çizgisinde sürdürmenin onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirten Özdemir, “Ülkemizde savunma mesleği zor bir süreçten geçmektedir. Avukatlık mesleğinin sorunları her geçen gün daha da büyümektedir. Birçok meslektaşımız, Mesleki faaliyetleri nedeniyle soruşturma ve kovuşturmaya maruz kalmakta, birçok meslektaşımız da tutuklu olarak yargılanmaktadırlar” dedi. Avukatlara yönelik saldırıların gittikçe arttığına değinen Özdemir, “Avukatlara sırf mesleğini ifa etmesi sebebiyle yapılan baskı, tehdit, sözlü ve fiziki saldırılar maalesef inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Mesleğin icrası nedeniyle avukatlara yönelik saldırılarda, saldırganların çoğunlukla tutuksuz yargılanması, hak ettikleri şekilde cezalandırılmamaları nedeniyle; avukatı uyuşmazlığın tarafı gören zihniyetin, yeni saldırılarına sebep olmaktadır. Avukata şiddetin önüne geçilmesi elzemdir. Bilinmelidir ki, avukata yapılan her saldırı ve sindirme girişimi esasen halka, halkın adil yargılanma hakkına ve hukuk devletine yöneliktir” ifadelerini kullandı.

“Bölücü düzenlemelerden vazgeçilmelidir”

Yargının her türlü baskıdan uzak, tarafsız ve bağımsız yargılama faaliyetinde bulunmasının koşullarının oluşturulması gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Baroları bölücü düzenlemelerden derhal vazgeçilmelidir. Avukatların var olan ekonomik sıkıntısı, Covid -19 pandemisi nedeniyle daha da ağırlaşmıştır. Avukatların ekonomik darboğaza sürüklendiği, genç meslektaşlarımızın canlarına kıydığı haberleri yüreğimizi yakmaktadır. Ülkemizde hukuk fakültesi sayısının her geçen gün artması sebebiyle hukuk fakültelerinde eğitim kalitesinin düşmesi, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi sorunlar, avukatlık mesleğini ekonomik olarak geriye götürmektedir. Avukatların ekonomik sorunlarının çözümü için acil adım atılmalıdır” şeklinde konuştu.

“sorunların aşılması için çalışıyoruz”

Avukatların, adil yargılanma hakkının, adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasında, kişi hak ve özgürlüklerin korunmasında en büyük güvence olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti: “Eğer savunma güçlü olamazsa, yargı sisteminin adil olmasından söz edilemez. Yargı erkinin olmazsa olmazı bağımsız ve güçlü savunmadır. Baroların asli görevi mesleki sorunları çözmek, meslektaşlarımızın ve mesleğimizin geleceğini teminat altına almaktır. Mersin Barosu yönetimi olarak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın çözüm bekleyen sorunlarına çözüm bulmak için çaba sarf etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Büyük ve güçlü bir aile olan Mersin Barosu’nun her bir ferdiyle, yönetim kurulumuzla, tüm kurullarda görev alan meslektaşlarımızla ve diğer barolarımızla birlikte, mesleğimizin hak ettiği yere kavuşması için, sorunlarımızın aşılması için çalışıyoruz. Mersin Barosunun kuruluşunun 97. yıldönümünü kutlar, baromuzun başarılarına katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kurullarına, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür eder, aramızdan ayrılanları rahmetle anar, saygılarımızı sunarım.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu