MEİGDER Büyük Aile’ye katıldı

Mersin İnternet Gazetecileri Derneği, Türkiye'nin en büyük basın ailesi Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında örgütlenmesini taçlandırdı.

Bir yıl önce kurulan Mersin İnternet Gazeteciler Derneği, 85 Gazeteci örgütü, 8 Basın Federasyonu tarafından oluşturulan 20 Bin üyeli Türkiye’nin en büyük Basın Ailesine sahip Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında yerini aldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun çağrısı üzerine İçişleri Bakanlığı öncülüğünde, Trabzon’da düzenlenen 23. Başkanlar Konseyine katılan Mersin İnternet Gazeteciler Derneğini, yönetim kurulu Başkanı A.Vahap Şehitoğlu temsil etti.

Konfederasyon Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyelerince, Başkanlar Konseyi toplantısında, MEİGDER’in Konfederasyon Başkanlar konseyine alındığı duyuruldu. Daha sonra Akdeniz Gazeteciler Federasyonu yöneticileri ile bir araya gelen Başkan Şehitoğlu, Konfederasyon kurucu üyelerinden Akdeniz Gazeteciler Federasyonuna üyelik için resmi başvurusunu yaptı.

Şehitoğlu, Türkiye’nin en büyük basın ailesini barındıran Konfederasyon çatısı altında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, ‘Çoğunluğu eskiden tanıdığım arkadaşlarım. Nuri Kolaylı başkanımda daha önce Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar konseyinde birlikte görev yaptığım sevdiğim bir arkadaşım. Büyük bir ailemiz oldu. MEİGDER VE ve Mersin’imize hayırlı olsun.” dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAZSA OLMAZ

Öte yandan Başkanlar Konseyi toplantısında bir konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı,

“Demokrasilerin gelişmesi açısından ülkemizde darbe yıllarından bu yana değişmeyen basın özgürlüğünü kısıtlayan maddeler vardır. Özgürlük, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Temel gerekliliktir.” dedi.

Konfederasyon Genel Başkanı Kolaylı, internet gazeteciliği yasasının da biran önce çıkmasını isteyerek şunları söyledi: “ Elektronik ortamda yapılan habercilikte sorun yaşanıyor. İnternet haberciliği büyük bir gelişim gösterdi. Kurumsal internet haber siteleri yayınlarına başlayarak sektöre renk kattılar. Ama bunun yanında ‘kopyala yapıştır’ dan öteye gitmeyen haber siteleri de boy gösteremeye başladı. Daha da artıyorlar ve internet medyasının düzenlemeye ihtiyacı var.”

YASA YENİDEN ELE ALINMALIDIR

Kolaylı, konuşmasına şöyle devam etti: “Gazetecilik mesleği basın kartına bağlı olmadan yapılan ağır bir iş olarak kabul edilmeli. Anayasal güvenlik haklarının hizmet süresi geri verilmelidir. 212 yasaya tabi olan herkes bundan yararlanıyordu. Artık meslektaşlarımızın tümü gazeteci olarak sayılmalı…”

Konfederasyon camiası Uzungöl ve Sümela Manastırına çevre geziside yaptı..

Trabzon Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçe Belediye başkanlarının da katıldığı gala yemeği ile tüm gazeteciler ve eşleri güzel vakit geçirdiler…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu