MEİGDER 1. Olağan Kurulu gerçekleşti

Mersin İnternet Gazetecileri Derneği (MEİGDER) 1. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi.

Mersin İnternet Gazetecileri Derneği (MEİGDER) 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. MEİGDER Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçilen A. Vahap Şehitoğlu güven tazeledi. Başkan Şehitoğlu, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyerek, “Çizdiğimiz yol haritasında, yeni medyanın ‘Uç Beyleri’ olarak, Mersin’e ve Mersinliye sahip çıkma adına mücadeleci bir dönem başlatmış bulunmaktayız” dedi.

1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. MEİGDER Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçilen A. Vahap Şehitoğlu güven tazeledi. Başkan Şehitoğlu, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyerek, “Çizdiğimiz yol haritasında, yeni medyanın ‘Uç Beyleri’ olarak, Mersin’e ve Mersinliye sahip çıkma adına mücadeleci bir dönem başlatmış bulunmaktayız” dedi.

İnternet gazeteciliğine yeni bir boyut getirme amacıyla kurulan MEİGDER, yönetim kurulu üyelerinin tam katılımıyla 1. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı. Dernek binasında gerçekleştirilen genel kurulda öncelikle kuruluş nedenlerini anlatan MEİGDER Başkanı Şehitoğlu, yıllar öncesinden 5187 sayılı Basın Kanunu ile basın hak ve özgürlüklerinin belli bir statüye kavuşturulduğunu, bu hak ve özgürlüklerin nasıl kullanılacağı da hüküm altına alındığını hatırlattı. Ancak, etkin ve hızlı gazetecilik görevinin hakkını veren İnternet gazetecilerinin bu haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çeken Şehitoğlu, “Bu nedenle, internet gazetecilerinin de belli bir statüye, basın hak ve özgürlüklerine kavuşmak istemeleri karşısında, dönemin hükümeti harekete geçmiş ve geleneksel basın çalışanlarına verilen haklardan yararlanmamız için ‘Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı hazırlamıştır. Maalesef bu tasarı 10/Şubat /2014 tarihinden bu yana Türkiye Büyük Millet Meclisinin tozlu raflarında adeta unutulmuştur” ifadelerini kullandı.

“İNTERNET GAZETECİLİĞİ BÜYÜK BİR GÜCE SAHİP”

Günümüzde geleneksel gazeteciliğin yerini alan internet gazeteciliğinin, bağımsız ve özgür duruşuyla, son 15 yılda hızla yaygınlaştığını ve etkinleştiğini vurgulayan Şehitoğlu, bu özelliği ile toplumun ve bireylerin haber alma özgürlüğüne de büyük katkı sağladığını belirtti. Bir ‘Tık’ kadar kolay ulaşılan internet gazeteciliğinin, günümüzde artık ‘Atom’ etkisi yaratacak büyük bir güce sahip olduğunu aktaran Başkan Şehitoğlu, şöyle devam etti: “Ancak, bu gücü, toplum ve bireyler üzerinde baskı unsuru olarak kullanmak isteyen, art düşünceli, gazetecilik bilgi ve becerisinden uzak, şantajcı, tetikçi ve trollerin, elinde bulunması bir o kadar da sakıncalıdır. İçinde bulunduğumuz şu günlerde bu tip kötü örnekleri maalesef yaşar olduk! Bilhassa, Mersin’de, gazetecilik etik kurallarından uzak, tetikçi, algı yaratıcı, paragöz ve yandaşlara kurdurulan, sayıları da mantar gibi çoğalan, internet haber sitelerinin varlığı ve bunlara destek verilmesi, namuslu internet gazetecilerinin canını da adeta sıkmaktadır. İşte tam bu noktada, Mersinlinin yıllarca yakın tanıdığı, haberciliğine güvendiği, tecrübeli ve etik kurallara önem veren gazeteciler tarafından Mersin İnternet Gazeteciler Derneği kurulmuştur.”

“AMACIMIZ MERSİN BASININI BÖLMEK DEĞİLDİR”

“Derneğimizin kuruluş amacı, Mersin basınını bölmek değildir” diyen Başkan Şehitoğlu, Türkiye’de hızla örgütlenen internet gazetecileri gibi, Mersin’de de internet gazetecilerinin haklarının korunması ve bu mecranın amacı dışına taşmaması için mesleki örgütlerini kurmak zorunda kaldıklarının altını çizdi. Mersin’in deneyimli gazetecileri olarak, bu ağır taşın altına ellerini seve seve koyduklarını ifade eden Şehitoğlu, “Bugün tertemiz duygularla bize katkı sunan üyelerimizle daha da büyüyeceğimize inanıyorum. Mersin İnternet Gazetecileri Derneği olarak isteğimiz, unutulan ‘Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın, günümüz koşullarına da uygun hale getirilerek, kanunlaştırılmasıdır” şeklinde konuştu.

“REKLAM VE İLANLARIN ADALETLİ ŞEKİLDE DAĞITILMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Mersin’de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını savunan Şehitoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu herkes çok iyi bilmeli ki: Mersin’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Çizdiğimiz yol haritasında, yeni medyanın ‘Uç Beyleri’ olarak, Mersin’e ve Mersinliye sahip çıkma adına mücadeleci bir dönem başlatmış bulunmaktayız. Ülkemizin düşmanı FETÖ’cülerle dün, kucak kucağa, olan, işbirlikçi gazetecilere, yancılarına bu kentin namuslu gazetecilerinin güçlerini asla şırınga ettirmeyeceğiz. Kamunun olanaklarını FETÖ severlere, yancılara, peşkeş çeken, kasalarını söğüşletenlerle de gönül bağımızı keseceğiz. Bu nedenle, kurum bütçelerinde basın için ayırdıkları paralarını, reklam ve ilanları karşılığında hak eden tüm internet gazetelerine adaletli ve şeffaf biçimde dağıtmalarını istiyoruz. Mersin’de yandaş, işbirlikçi, menfaatçi, tetikçi, beleşçi, trol gazetecilerden yana değil, sorgulayan, haktan ve halktan yana, devletten yana gazeteciler olarak farkındalık yaratacağız.”

Konuşmaların ardından yapılan seçimde Şehitoğlu, tek liste ile girilen seçimde tekrar başkan seçilerek güven tazeledi.

Divan Başkanlığını Beyhan Balaban’ın yaptığı açık hava kongresinde yönetim kurulu üyeliklerine: M. Esat Durak, Süleyman Tıraş, Uğur Özgür, Mustafa İnsan, Tayfun Tuna ve İsmail Usta.

Denetim kurulu üyeliklerine ise: Mustafa Göktaş, Hatice Yardım, Ahmet Söyler seçildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu