Kadınlar 25 Kasım’da sokaklarda

Kadınlar 25 Kasım’da sokaklarda Mersin Kadın Platformu üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde tüm kadınları sokaklara çağırdı.

Mersin kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yapılacak olan etkinliklere ilişkin basın açıklaması düzenledi. Eğitim Sen Şube binasında yapılan açıklamayı platform adına Zeynep Benli okudu. Kadınların her sene olduğu gibi bu sene de tüm isyan ve mücadeleleriyle alanlarda, sokaklarda, meydanlarda olmaya devam edeceğini söyleyen Benli, “Bu 25 Kasım’a da aslında her günümüzün mücadele, dayanışma ve birliktelikten aldığımız güçle geçtiğini biliyor, erkek devlet şiddetine karşı sokaklardan sesimizi yükseltiyoruz. Ataerkil sistemin, devletin, hanelerimiz içindeki şiddet sarmallarının, erkek adalet sisteminin, tecavüzün, istismarın, LGBTİQ+fobinin her geçen gün en yakıcı haliyle karşımıza çıktığı günlerde gücümüzü dayanışmamızdan alıyoruz” dedi.

“EKİM AYINDA 23 KADIN KATLEDİLDİ”

Sadece Ekim ayı şiddet çetelesinde 14’ü şüpheli olmak üzere 23 kadın katliamı olduğunu hatırlatan Benli, “Failler ise kadınların en yakınında, hanesinde olanlar. İktidarın kadın ve LGBTİQ+ düşmanı politikaları, patriyarkanın yakıcı yüzünü gösterdikleri cezasızlık sistemi kadın katliamlarını her geçen gün tırmandırırken, teşvik ederken kendi hayatını kurtarmak için öz savunma uygulayan Çilem onlarca yıl hapis cezası ile cezalandırılıyor. Öz savunma yaptığı için cezalandırılan her bir kadın aslında bizzat bu sistem tarafından şiddetle burun buruna yaşayan diğer kadınlar için tehditvari bir emsal olarak kullanılıyor. Şiddet ise bütün bunlarla birlikte tehdit olmaya devam ediyor” görüşlerini savundu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİZ”

Kadınların, hayatın tüm alanlarından koparılmak istendikleri her gün bir kez daha oldukları her yerden eşitlik, özgürlük ve yaşam taleplerini yükselttiklerini söyleyen Benli, “Erkek devletin itaat altına almak istediği ve bunun için tüm baskı ve zor araçlarını üzerinde kullandığı kadınlar ve LGBTİQ+lar bir yandan şiddet ile mücadele ederken bir yandan da ekonomik krizin getirdiği tüm koşullarla yaşamaya çalışıyor. En temel hak taleplerinin bile terörizm ile damgalandığı, kadın ve LGBTiQ+ların, sivil toplum örgütlerinin baskı altında olduğu, gazetecilerin, siyasetçilerin, milletvekillerinin, belediye başkanlarının bile düşüncelerinden dolay tutuklandığı, kadın örgütlerinin, yerel yönetimlerin,üniversitelerin bile kayyumla baskı altına alındığı, mevcut anayasal hakların bile yok sayıldığı bir dönemde şiddet karşısında susmuyoruz” dedi. Karşılarına çıkan tüm şiddet biçimlerine karşı durduklarını belirten Benli, şöyle devam etti: “En temel güvencelerimizden olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyerek duruyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden bahsetmekten bizleri men edebileceğini düşünen 12. Cumhurbaşkanı karşısında İstanbul Sözleşmesi biziz diyerek duruyoruz.”

KADINLAR SOKAĞA İNİYOR

Kadınlar olarak ataerkiye ve erkek egemenliğine karşı seslerini yükselttiklerini söyleyen Benli, “Cinsiyetçiliğe, homofobiye, transfobiye karşı sesimizi yükseltiyoruz, kapitalizme ve emek sömürüsüne karşı sesimizi yükseltiyoruz, kadına yönelik erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı sesimizi yükseltiyoruz, savaşa ve ırkçılığa karşı sesimizi yükseltiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284 sayılı kanuna saldıranlara karşı sesimizi yükseltiyoruz, özsavunmayı cezalandırabileceklerini düşünenlere karşı sesimizi yükseltiyoruz, önümüze barikat kurabileceklerini düşünenlere ve her seferinde yanılanlara karşı sesimizi yükseltiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Mücadele günü dolayısıyla bir hafta boyunca yapılacak etkinlikleri duyuran Kadın Platformu, 25 Kasım Perşembe günü saat 18.30’da Kushimoto Sokağı’nda yürüyüş yapacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu