İş dünyası Çukurova’nın ortak geleceğini arıyor

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) desteği ve Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ADSİAD) ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştireceği zirve hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.
İş dünyası zirvesi çalışmaları kapsamında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Başkanvekili Gülcan Kış’ı Mersin’de ağırlayan ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 2-3 Aralık tarihlerinde Adana’da gerçekleşecek 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi ile ilgili bilgiler verdi.
Lojistik altyapısı ile Türkiye’nin önemli bir ticaret kapısı, ihracattaki dışa açılan yüzü olan Adana ve Mersin’in özellikle tarım ve enerjide önemli bir bölgesel çekim merkezi olduğunu söyleyen ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış, “Çukurova bölgemizin tüm katmanlarıyla ve belediye başkanlarımızın gayretleri ile çağdaş ve refah düzeyi yüksek bir yapıya kavuşarak geleceğe güvenle bakabileceğine inanıyoruz” dedi.
ÇUKUROVA SİFED’in kurulduğu günden bu yana  Mersin ve Adana’nın özellikle sanayi yatırımında tıkanan Marmara Bölgesi’nin tek alternatifi konumunda olduğunu her fırsatta dile getirdiğine işaret eden Başkan Kış, “Bu tezimizi inatla ve ısrarla sürdürmekte kararlıyız. Yatırımcıları Çukurova’ya davet ediyoruz. Adana ve Mersin, yatırım, istihdam ve üretimde, ihracatta ortak hareket etmelidir. Adana; Mersin’siz, Mersin; Adana’sız düşünülemez” diyenBaşkan Kış, “İki kentin yolu aynıdır. Dolayısıyla iki kentin ortak paydada birleşip yeni başarı hikayeleri yazmasının vakti gelmiştir” diye konuştu.
24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nin sadece Çukurova için değil Türkiye için de büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Kış, “Bu kapsamda ele alınacak konular inanıyoruz ki; Türkiye ekonomisinin gelişimine büyük katkı koyacak, önemli doneler sunacaktır.ÇUKUROVA SİFED olarak, TÜRKONFED’in şiarıyla kalkınmanın Anadolu’dan ve öncelikle Çukurova topraklarından başlayacağına olan inancımızla iş dünyasının etkin ve örnek çalışmaları içerisinde yer almaktan onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN SEÇER: ADANA İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDEYİZ
Mersin ve Adana’nın birbirinden farklı değerlendirilemeyeceğini, ortak hareket etmesi gerektiğini dile getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, “Kentlerimizin çok daha iyi yerlere evrilmemesi için hiçbir neden yok. Demografik yapı, sektörel gelişmeler iki kent için de çok değerli. Mersin ve Adana, potansiyeli yüksek, geçmişten bu yana her yönüyle orijinal şehirlerdir” diye konuştu.
Gelinen süreçte belediye başkanlarının icraatlarının büyük önem taşıdığını, özellikle büyükşehir belediye başkanlarının çalışmalarının, söylemlerinin sadece yönettikleri illerin değil ülkenin de gündemini belirlediğine dikkat çeken Başkan Seçer, “Kentlerimizin değerleşmesi belediye başkanlarını da daha değerli kılıyor. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Mersin ve Adana, Doğu Akdeniz’e hitap eden bir bölgede yer alıyor. Avrupa’yı Asya’ya, Kafkasları Ortadoğu’ya bağlayan muazzam bir coğrafyada yaşıyoruz. Tüm bu potansiyeli harekete geçirmek durumundayız” dedi.
Mersin’deki çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Başkan Vahap Seçer, “Mersin açısından işler iyi gidiyor ve daha da iyi gidecek. Mersin’in büyük gücünü doğru kanalize edeceğiz. Bir belediye başkanı olarak görevimin farkındayım. Mersin hareketli bir kent. Günübirlik ziyaretçimiz çok fazla. Her gün etkinlik yapıyoruz, her gün çeşitli programları hayata geçiriyoruz. İş dünyası ile Adana ile işbirliği halinde olacağız ve toplumun beklentilerini karşılayacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Vahap Seçer ve Başkanvekili Gülcan Kış’a teşekkür eden ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış, zirve heyecanının tüm Çukurova’yı sarması için yoğun uğraş verdiklerini dile getirdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu