0101

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, altı farklı sergiye ev sahipliği yapacak

İlk Yayın: 14 Mart 2023 – Güncelleme: 14 Mart 2023 23:43

“Değişime Davet” başlığıyla düzenlenen “İzmir İktisat Kongresi 1923” sergisi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) sanatseverlerle buluşacak. Sergide 1923’te düzenlenen ilk İzmir İktisat Kongresi ve kongreye giden yoldaki sürece dair birçok fotoğraf bulunuyor.

“Çokluğa ve Birliğe Davet” başlığıyla düzenlenen ve AASSM’de sergilenecek “Lingua Franca”nın her bir tasarım yüzeyi, İzmir’de yaşayan bir Levanten ailenin evindeki bir duvar olarak düşünüldü. Bu biçimiyle sembolik bir anlatıma sahip olan sergi, bir arada uyum içinde yaşamanın en somut örneklerinden biri olan, ülkesi olmayan “ulus” Levantenlerin ticaret hayatına, sosyal yaşamına ve kültürlerine dair bir bakış sunuyor.

Kongre mekanlarından AASSM ve Bıçakçı Han’da sergilenecek “Türkiye Fotoğrafları” sergisinde çiftçiler, liman kentleri, anıtlar, su altı zenginlikleri gibi birçok Türkiye fotoğrafı sanatseverlerin karşısına çıkacak. 6 Şubat’ta olan ve 11 ili etkileyen deprem felaketini konu alan “Fay Hattı”, AASSM’de sergilenecek.  UNICEF’in ortaklığıyla düzenlenen Çocuk Çalıştayları’nda çocukların yaptıkları resim ve maketler AASSM’deki Çocuk Sergisi’nde katılımcılarla buluşacak.

Ömer Çam iktisat, üretim, tüketim, yatırım ve parasal ilişkiler gibi birçok kavramı 30 karikatür ile bir seçki haline getirdi. Sergi kapsamında birbirinden ilginç karikatürler 15 -21 Mart tarihleri arasında Bıçakçı Han’da görülebilecek.

Kongre 15 Mart’ta başlıyor

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15 Mart’ta başlıyor. Sivil, şeffaf ve tümüyle katılımcı bir girişim olan kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor.

6 Şubat 2023’te yaşanan büyük deprem felaketinin ardından 15-21 Mart tarihlerine ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programına depreminin yarattığı yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler dahil edildi.

Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate