0101

HÜDA PAR Sözcüsü Ramanlı: "Irkçılıkla etkili bir şekilde mücadele edilmelidir"

İlk Yayın: 8 Mart 2023 – Güncelleme: 8 Mart 2023 07:48

HÜDA PAR’ın Parti Sözcüsü Serkan Ramanlı, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa’da tribünlere yansıyan, provokasyona tepki gösteren HÜDA PAR Sözcüsü Ramanlı, “Yaşadığımız deprem felaketinin acı bilançosuyla daha tam anlamıyla yüzleşemediğimiz bugünlerde, bütün memleketin yaraları sarma gayreti içerisinde olması gerekmektedir. Buna rağmen Bursa’da bir futbol müsabakasında Amedspor’a karşı takınılan faşizan tavır ve geçmişin travmatik figür ve sembolleri hatırlatılarak gösterilen kaba şiddetin izah edilir bir tarafı yoktur. On şehrimizin neredeyse harabeye döndüğü, on binlerce insanımızın enkaz altında kalarak vefat ettiği, milyonlarcasının evini terk ettiği bir dönemde, üstelik depremden etkilenmiş Diyarbakır şehrinin futbol takımına yönelik saldırılar, Türkiye’de ırkçılıkla yeteri kadar mücadele edilmediğini göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

“Bu memleket, ancak dayanışma ile ayakta kalabilir ve kardeşliğin pekişmesiyle ihya edilebilir.” diyen Ramanlı, yaşanan provokasyona karşı her türlü tedbirin alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Provokatörlerin yargı önünde hesap vermesi gerektiğini belirten HÜDA PAR Sözcüsü Ramanlı, “Devlet ve toplum olarak geçmişte yaşanan hadiselerden ders çıkarmak ve tarihe kara bir leke olarak kaydolmuş karanlık olayların bir daha yaşanmaması için tedbir almak gerekir.  Aksi takdirde toplum içerisinde gerginlik ortamının bitmesi mümkün olmayacaktır. Bursa’da meydana gelen ırkçı olaylarda ihmali olanlarla birlikte yapılanları övücü paylaşımlarda bulunanların bir an önce tespit edilerek yargı önünde hesap vermesi sağlanmalıdır.” dedi.

Meydana gelen depremin sıradan bir felaket olmadığını hatırlatan Ramanlı, “6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler çok geniş bir coğrafyayı etkiledi. Asrın afeti olarak nitelendirilen ve büyük bir yıkıma neden olan depremlerde on binlerce vatandaşımız vefat etti. Yüz binden fazla kişi de yaralandı. 11 ilimizi sarsan depremlerde 13 milyondan fazla insanımız doğrudan, geride kalan milyonlarca insanımız da dolaylı olarak etkilendi.” dedi.

Yaşanan felaketten sonra bazı siyasi çevrelerin hiçbir şey olmamış gibi seçime odaklanması ve çıkar hesapları yapmasına tepki gösteren Ramanlı, “İnsanlığı aciz bırakan bu büyük afetin oluşturduğu şok henüz atlatılamamıştır. Yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın ve milletimizin yas tutacak takati ve mecali bile kendinde bulamadığı oldukça çetin bir süreçten geçmekteyiz. Milletimizin bu ağır musibeti atlatmaya çalıştığı bir dönemde bazı siyasi çevrelerin ve şahısların ikbal kaygısına kapılarak siyasi çıkarlarına odaklanmaları esef vericidir. Depremzede kardeşlerimizin barınma ve beslenme sorunları çözülmüş değildir.” şeklinde konuştu.

En büyük siyasi hizmetin, depremzedelerin yaralarını sarmak olduğuna dikkati çeken Ramanlı, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın barınma, aş, giyim, sağlık ve eğitim başta olmak üzere temel ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması en öncelikli vazifedir. Bize göre şu an en büyük siyasi hizmet budur. Bu süreçte siyaset kurumunun bütün bileşenlerini daha hassas davranmaya ve deprem gündemine dönmeye davet ediyoruz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate