Hazineye ait tarım arazileri satışları

Mersin Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Hazineye ait tarım arazileri satışları için yapılacak başvurularla ilgili bilgi verdi.

Mersin İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın’dan edinilen bilgiye göre,  7394 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 8 Nisan’da kabul edildiği, 15 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.
Düzenlemeyle 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16’ncı maddesi kapsamında Hazine arazisi üzerine yapılmış ve “yapı kayıt belgesi” alınmış olan kaçak yapıların bulunduğu alanların satışı için 31 Aralık 2022 tarihine kadar başvuru yapılabileceği belirtildi.
Yine aynı düzenlemeyle 2/B alanlarında bulunan taşınmazların hak sahiplerine satışı iadesi ve Hazine’ye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına, kiracılarına ve hissedarlarına satışı kapsamında süresi içinde başvuru yapmayanlara bir hak daha tanındı. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin de 31 Aralık 2022 tarihine kadar başvuru yapabileceği kaydedildi.
Tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenler ile taksitli satışlarda sözleşmede belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödeme yapmayanlara da 31 Aralık 2022 tarihine kadar yeni bir süre verildiği ifade edildi.

Ayrıca, 3 yıl ve üzeri kirada bulunan hazineye ait tarım arazilerinin satışıyla ilgili Bakanlığın göndereceği genelgenin beklenildiği öğrenildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu