Hayallerinin ressamı oldu

Mersinli Ressam Esmahan Yaramış, çocukken kurduğu hayallerinin peşinde koşarak yaratmak istediği ‘Esma’ olduğuna dikkat çekerek, “Herkesin bir hayali vardır. Hayalini gerçekleştiren insanlar mutluluğa ulaşmış ve hayalini gerçekleştirmenin keyfini yaşar. Kimi insanlar da hayalini gerçekleştireceği fırsatı, günü bekler. Bekleyiş kimi zaman gerçekleşir kimi zaman da ölüme kadar devam eder” dedi.

SPORDAN SANATA UZANAN BİR YAŞAM

59 yaşındaki Ressam ve Eğitmen Esmahan Yaramış; resme olan ilgisini, nasıl ressam olduğunu ve yaptığı çalışmaları anlattı. Yaramış, hayalini gerçekleştiren şanslı insanlardan biri olduğuna değinerek çocukluk yaşlarında resme merak duyduğunu ve tüm ilgisini resim yapmaya yoğunlaştırdığını söyledi. Ortaokulda resim öğretmeninin kendini keşfetmesi ve yönlendirmesiyle resim çalışmalarına ağırlık verdiğini aktaran Yaramış, “Çocukluk yaşlarımdan beri resim en büyük ilgi alanımdı. Aynı zamanda okulun basketbol takımında oynadım. Ortaokuldan itibaren lise bitene kadar okul basketbol takımımızla çok güzel ve başarılı maçlar yaptık. Ortaokulda iken resim öğretmenimin beni çok kabiliyetli bulmasıyla resim çalışmalarıma da ağırlık verdim. Lise sonda kulüpler arası bir maç sırasında başıma aldığım top darbesiyle göz sinirlerimde hasar oluştu. Oynayamaz duruma gelince, takımdan ayrılmak zorunda kaldım. Daha sonraki yıllarım evlilik, çocukların okulları ve büyümeleri ile geçti. Ama bu arada spor ve resim hayatımdan hiç çıkmadı” dedi.

KENDİ ATÖLYESİNİ KURDU

Aradan geçen sürede çocukluk hayallerinin peşinden koşarak resim yapmaya ağırlık verdiğini dile getiren Yaramış, şöyle devam etti: “Resmin yanı sıra çeşitli dallarda dersler aldım, sertifika programlarına katıldım. Kendimi resim ile de sınırlandırmadım. Ahşap boyama, dekoratif el sanatları ile başladığım el sanatları çalışmalarım, beni unutulmakta olan el sanatlarına kadar geliştirdi. Ebru sanatını da öğrendim. Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu kursları tamamlayarak, başarı belgelerimle birlikte, hem öğretmenlik yaptım hem kendi atölyemi kurdum. Halk eğitim öğretmenlerimle birlikte sergiler açtık. Şu anda kendi atölyemde başta gençler olmak üzere, bu konularda yetişmek isteyenlere yağlıboya, ahşap boyama, geri dönüşüm, mobilya yenileme , dekoratif eşya ve dekorasyon ve ebru sanatı konularında dersler veriyorum.”

“RUHUM HEP ÖĞRENCİ”

Öğrencileriyle birlikte çok başarılı işler çıkardıklarını vurgulayan Yaramış, “Hedeflerim tabi ki bu kadar değil. İşimdi ne kadar profesyonel olsam da ruhum hep öğrenci. Bu da, hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmemesini öğretiyor insana. Bütün bunların sonucunda küçücük çocukken kurmuş olduğum hayallerin peşinden koşarak yaratmak istediğim ‘Esma’ oldum. Şimdi de Mezitli’deki atölyemde, öğrencilerime yaptıkları çalışmalarda, kullanmaları gereken teknikle beraber hayallerini de birleştirmeyi öğretiyorum” ifadelerini kullandı. Ressam Yaramış, son olarak başka ellerde değerini kaybeden bir şeyin başka ellerde tazelendiğini ve yeniden can bulduğunu sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu