Gökçel Meclis kürsüsünde coştu

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Genel Kurulunda Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesini gündeme getirdi. Gökçel; “Hep birlikte bu yatırımı Mersin'e kazandıralım. Mersin'in ve ülkemizin kaderiyle oynamaya kimsenin hakkı da yok, haddi de yok” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Genel Kurulunda Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesini gündeme getirdi. Gökçel; “Hep birlikte bu yatırımı Mersin’e kazandıralım. Mersin’in ve ülkemizin kaderiyle oynamaya kimsenin hakkı da yok, haddi de yok” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla Mersin Ana Konteyner Limanı Projesini gündeme getirdi. Gökçel, 9 ve 10 uncu Kalkınma Planlarında yer alan ancak 11. Kalkınma Planında Mersin ibaresinin kaldırılarak Doğu Akdeniz Ana Konteyner Aktarma Limanı şeklini alan proje için çağrıda bulundu. Gökçel konuşmasında, “Mersin tarım ve ticaret kenti, aynı zamanda bir liman kenti, ülkemizin lojistik merkezi, dünyaya açılan kapısı. Mersin Limanı 1962 yılında faaliyete geçti, 2007 yılında da özelleştirildi. Bu özelleştirmedeki amaç neydi? Mevcut limanın özelleştirilmesinden elde edilecek kaynakla yapılması düşünülen Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı ve Çandarlı Limanı’nın fizibilite çalışmalarını yapmak. Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesi Dokuz ve Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planlarında yer almıştı.  Lojistik merkezi olarak ülkemiz ve Mersin mükemmel bir konumda. Mersin, mevcut liman ve yapılması düşünülen konteyner aktarma limanıyla öne çıkan kentlerin başında geliyor” dedi.

“Mersin’de bu liman olmazsa olmaz”

CHP’li Gökçel limanın gerekliliğine vurgu yaparak, “Mersin, lojistik merkezi olmak için biçilmiş bir kaftan. Elde bir proje var, çalışmaları başlamış, Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı bu liman. Projenin derhâl hayata geçirilmesi gerekirken gelin, görün ki fizibilite çalışması bitmiş, projesi bitmiş bu liman On Birinci Kalkınma Planı’nda bütün itirazlarımıza rağmen “Doğu Akdeniz Konteyner Aktarma Limanı Projesi” olarak yer alıyor. “Mersin” ibaresi neden çıkarıldı? Soruyorum size arkadaşlar: Neden çıkardınız? Mersin’de bu liman olmazsa olmaz” dedi.

“Genel Kurulda Tansiyon Yükseldi”

CHP’li Gökçel, yaptığı konuşma sırasında Mersin milletvekillerini tek tek sayarak çağrıda bulununca Gökçel ile AKP sıraları arasında karşılık atışmalar yaşandı. Gökçel’in milletvekillerine çağrı yaptığı sırada AKP sıralarından “Neden bağırıyorsun?” çıkışına Gökçel; “Bağırmam şundandır: Tıkalı kulaklar var, sağır kulaklar var, görmeyen gönül gözleri var; onun için bağırıyorum, Mersinli için bağırıyorum, ülkem için bağırıyorum” diye yanıt verdi. Gökçel konuşmasını “Mersin olarak böyle bir yatırımı masada kaybetmeyelim. Milyarca dolar geliri Lazkiye’ye, Pire’ye kaptırmayalım, ana konteyner limanını Mersin’e yapalım” diyerek sonlandırdı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu