“Gençlerle Genç Yaş Al Projesi”

Mersin Alzheimer Derneği; Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Gençlik Projeleri Destek Programı” çerçevesinde, “GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESİ” gerçekleştiriyor

Projenin amacının, Covıd-19 salgını nedeniyle toplumdan izole edilen yaş almışlar ile üniversite gençlerini ve gönüllüleri aynı çalışmada buluşturarak, ‘ortak faaliyetler yapmalarını sağlamak; yaşlıları gençlerin enerjilerinden, desteklerinden yararlandırırken, gençleri toplumsal hayata katılımları için teşvik etmek, kuşaklar arası iletişimi sağlayarak daha güçlü bir toplum yaratmak.’ olduğunu belirten Mersin Alzheimer Derneği Başkanı Prof.Dr.Aynur Özge, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklaması şöyle:

“Pandemi nedeniyle sosyal ve kültürel yaşama katılım hakları engellenen sağlıklı yaşlılarımız, evlerinde pasif yaşamak zorunda kalınca fiziksel ve sosyal aktivitelerini yapamadılar; toplumdan ve sevdiklerinden izole edildiler. Bu durum onların depresyona girmelerine, mevcut hastalıklarının atak yapmasına, yeni hastalıklarının ortaya çıkmasına, ayrıca Alzheimer olma risklerinin artmasına neden oldu. Proje ile salgının yaşlılar üzerinde yarattığı olumsuzlukları azaltmak; onların sosyal dışlanmalarını engellemek, motivasyonlarını artırmak, topluma entegre olmalarını sağlamak; gençlerin de, hayatın her alanında etkin olmaları, empati ve sosyal sorumluluk duygularını geliştirmeleri hedeflenmiştir.

Gençlerle Genç Yaş Al Projesi” kapsamındaki aktif yaş alma faaliyetlerine; gönüllü öğrenciler, gönüllü gençler ve diğer gönüllülerle birlikte, yaş almış büyüklerimiz katılmaktadır.

Bilindiği üzere, “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü” küresel olarak kutlanmakta; Eylül ayılarının tamamında da, Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratacak, hastaların ve hasta yakınlarının sorunlarını vurgulayacak kampanyalar yapılmakta. Tanıtımını bu nedenle Eylül ayı içerisinde yaptığımız, “Gençlerle Genç Yaş Al Projesi” kapsamında, birçok etkinlik yapacağız.

Her yaş grubundan insanların güzel enerjisi ile uygulayacağımız bu etkinliklerde bize katılın. Birlikte gülümseyerek öğrenelim, eğlenelim ve etrafımıza yararlı olalım.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu