Fx piyasalar

USD/TRY: Bir yandan makroekonomik veriler bir yandan da ABD’de bankacılık sistemine ilişkin gelişmeler izlenmeye devam ediliyor. ABD’de TÜFE beklentilerle uyumlu olarak yıllık bazda %6,4’ten %6 seviyesine geriledi ve böylece Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Bankacılık sektöründeki bulaşma riskine ilişkin endişeler de azaldı. 22 Mart’ta açıklanacak olan Fed’in faiz kararı toplantısında 25 baz puanlık artış beklentisi %79 seviyesini gösteriyor. Bu gelişmelerin izlendiği ortamda piyasalarda risk alma iştahı pozitifti. Diğer taraftan, Pazartesi %3,43’e kadar düşüş kaydeden ABD 10 yıllıklarında ise bu sabah ise yeniden %3,70’lere doğru yükseliş kaydedildi. Geçen hafta 105,9 seviyelerinde olan Dolar endeksi de (DXY) şu aralar 103,6’larda yatay. Bugün ABD ÜFE ve iç talebin görünümüne dair fikir vermesi adına perakende satışlar verileri izlenecek. Bu sabah yurt içinde konut satış verileri açıklandı. Konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %18 azalarak 80 bin 31 adet gerçekleşti. Ocak – Şubat döneminde ise %4,4 azalış gösterdi. Bugün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanacak Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi takip edilecek. Öncesinde açıklanan ve bütçe dengesinin seyri için izlenen Hazine nakit dengesi şubatta belirgin açık vermişti. Dolar/TL tarafında ise 18,90’nın üzerinde hareketlilik gözlense de fiyatlamalarda önemli bir kırılım yok. Şu aşamada kurda sınırlı hareketlerin sürmesi beklerken, aşağıda 18,92 desteği, yukarıda ise 19,04 direnci takip edilebilir.

EUR/USD: ABD’de bankacılık sistemine ilişkin gelişmeler takip edilirken dün ABD’de açıklanan enflasyon beklentilere yakın gerçekleşti.  Diğer taraftan, bankacılık sektöründeki bulaşma riskine ilişkin endişelerin azaldığı görüldü. Bu gelişmelerin izlendiği ortamda piyasalarında risk alma iştahı pozitif seyretti. ABD on yıllık tahvil faizinde yükseliş gözlendi. Dolar endeksi de 103,6 seviyesinde yatay bir görünüm sergiliyor. Kısmen dalgalı bir seyir izleyen EURUSD ise yatay bir görüntüyle günü tamamladı. Teknik olarak bakıldığında, 1,0750 seviyesinin üzerinde hareketlerde 1,0840 hedef olabilir. Ara direnç 1,0790 bölgesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1,07 seviyesinin altında 1,0645 takip edilebilir. Dünkü verilerin ardından bugün ABD ÜFE ve  perakende satışlar verisi yakından izlenecektir.

XAU/USD: Dün ABD enflasyon verisi sonrasında kar satışlarını sürdüren değerli maden günü %0,5 oranında düşüşle 1.904 seviyesinden tamamladı. Bu sabaha da başlarken kar satışları devam etmekte. Teknik olarak, 1.889 yakın desteğinin üzerinde kalındıkça kısa vadeli yükseliş isteğinin korunabileceğini ve 1.915 bölgesinin hedefte kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Sonraki hedef de 1.936 civarında. Öte yandan, olası düşüşlerde söz konusu desteğin altında 1.875 civarı  güçlü destek konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu