Ev almak isterken mağdur oldular

Faizsiz ev-araba almak isteyenler mağdur oldukları iddiasıyla eylem yaptı…

Evim” isimleriyle bilinen ve tasfiyesine karar verilen 21 şirketin mağdurları, seslerinin duyulmasını istiyor.

Halk arasında “Evim” adlarıyla bilinen ve faizsiz ev ve taşıt alma vaadinde bulunan 21 şirket Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) denetimine tabi tutulmuş; lisans alabilmek için minimum 100 milyon lira sermaye şartının yanı sıra yönetim, kurumsal organizasyon, teknolojik altyapı, bilgi güvenliği, mali şeffaflık ve denetim başlıklarında belirlenen kriterleri yerine getirmeyen 21 şirketi tasfiye ederek TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devretmiş, bu süreçte 8 şirket ise kendini feshetmişti. Kapanan şirketler nedeniyle ülke genelinde mağdur olan 54 bin kişi, temmuz ayından bu yana haklarını aramaya ve mağduriyetlerinin giderilmesi çağrısında bulunmaya devam ediyor.

“54 BİN KİŞİ MAĞDUR OLDU”

Mersin’de de tasfiye edilerek şubeleri kapatılan 2 bin mağdur çaresiz kaldı. Seslerini eylem yaparak duyurmaya çalışan Evim Mağdurları Platformu üyeleri Adnan Menderes Bulvarı’nda bir araya gelerek eylem yaptı. Mağdurlar adına açıklama yapan Evim Mağdurları Platformu Mersin Temsilcisi M. Kemal Gökcek, BDDK’ye ‘yaptığın yanlıştan dön’ çağrısında bulundu. BDDK’nin 54 bin aile ile mağdurlar ordusu oluşturduğunu söyleyen Gökcek, “Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde hayallerimiz vardı. Hayallerimiz gibi paralarımızı da yok etmeyin. Sadaka değil alın terimizi istiyoruz. Enkazın altında kaldık sessimizi duyan var mı? Hiç kimse mağdur edilmeyecek dediniz ama sözünüzde durmadınız. Sözünüzde durun ve bu mağduriyete son verin. Devlet, bu mağduriyetimizi bütçeden gidersin. 21 şirketin tek çatı altında toplanmasına izin ver çözülsün bu mağduriyet, bütün hak ve alacaklarımız hiç kimseye yar olmasın. Mağdur değildik mağdur edildik. Olaylara iyi tarafından bakmaktan boynumuz tutuldu” diye konuştu. Uyutulmaktan usandıklarını söyleyen Gökcek, “BDDK ve TMSF şeffaf ol. Madem firmaların intibak süreci uzatılacaktı 54 bin kişiye neden kıyıldı?” diye sordu. 54 bin mağdurun BDDK ve TMSF kurbanı olduğunu belirten Gökcek, “Bazılarımız ev, bazılarımız araba almak için bu şirketlere alın terlerimizi döktük. Açıklama değil paramızı istiyoruz. Paramız pul oldu yok olmasın. Paramızı kimse yiyemez. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı bunlar. Alın terlerimizi hiç edemezsiniz. Sabrımız tükendi, takatimiz kalmadı, sende bir açıklama yapacak söz mü kalmadı? Paramızın son kuruşuna kadar istiyoruz. BDDK ve TMSF birlik olup bizi mağdur ettiniz. TMSF suratımıza telefon kapatmanızdan bıktık” ifadelerini kullandı.

İSYAN ETTİLER

Eylemde gözyaşlarına hâkim olamayan bir kadın ise, “6 senedir biriktirdiğim parayı verdim. Ne olur sesimizi duyun. 2 tane torunum var. Allah yedirmesin yemek isteyenlere inşallah. Çocuğum 6 senedir ev istiyor. Ne olur sesimizi duyun. Yalvarıyorum” diye haykırdı. Başka bir vatandaş ise, “Biz kimsenin parasını istemiyoruz. Biz alın terimiz olan paramızı istiyoruz. Biz dilencilik yapmıyoruz. Hakkımız olan paramızı bize versinler biz başka bir şey istemiyoruz. Bu kadar zor olmaması gerek. Her şeye her şekilde cevap veriliyor ama nedense 54 bin mağdura gelince hiçbir yerden ses gelmiyor. Bu kadar mı zor? Girdisi, çıktısı her şeyi belli, her şeyi sistem üzerinde kayıtlı, kaçak göçek bir iş yapılmıyor. Neden bu kadar zor oluyor. 5 aydır bir cevap vermek bu kadar zor olamaz. Biz cevap istiyoruz ” ifadelerini kullandı. Sabırlarının tükendiğini söyleyen bir vatandaş da, “Ben çocuklarımın hakkını istiyorum. Bir cevap istiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz, adalet istiyoruz” diye konuştu. Seslerini duyuramayan ve mağduriyetlerini aylardır gideremeyen mağdurların önümüzdeki günlerde TMSF’nin İstanbul’da bulunan Genel Merkezi’ne giderek eylem yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu