Eğitim Bir Sen’den promosyon tepkisi

EĞİTİM BİR SEN Mersin 1 No’lu Şube Başkanı Abdulla Çelik, banka promosyonlarının günün şartlarına göre düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Değişen şartlar göz önünde bulundurularak banka promosyonlarında yeni bir düzenlenmeye gidilmeli ya da iptal edilerek ivedi olarak yeniden ihale süreci başlatılmalıdır” dedi.

Eğitimciler Birliği Sendikası (EĞİTİM BİR SEN) Mersin 1 No’lu Şubesi, eğitim sorunlarının göz ardı edilmemesi, çözüme yönelik kararların alınması, ek gösterge artışındaki eksikliklerin giderilmesi ve banka promosyonlarının güncellenmesi talebiyle Özgür Çocuk Parkında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada “Sınavla kariyere hayır, toplu sözleşme teklifimiz esas olsun, sınav tartışması son bulsun” pankartı açıldı; “Promosyonlar güncellensin”, “Her öğretmen uzmandır”, “Sınavla kariyer değil tecrübeye itibar istiyoruz”, “Eğitim ödeneği tüm eğitim çalışanlarının hakkıdır”, “Vergi matrahları güncellensin” dövizleri çıkarılırken, ”Tecrübeye evet sınava hayır”, “sınava kariyer öğretmene bariyer”, “Kaşıkla verip kepçeyle alma, sınava kariyer istemiyoruz” “Vergiyi küçült ekmeği büyült” sloganları atıldı.

“EĞİTİMİN SORUNLARI GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”

Açıklamayı okuyan EĞİTİM BİR SEN Mersin Şube Başkanı Abdulla Çelik, 2022-2023 eğitim-öğretim yılına girilmesiyle beraber hayat şartlarının zorlaştığı, masraflarının arttığı, alım gücünün düştüğü, eğitim-öğretim masraflarının arttığı iyileştirmelere ve yeni gelişmelere rağmen istenilen seviyeye gelinmediği bir zeminde, sorunların gölgesinde başladığına değindi. Sorunların başında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geldiğine belirten Çelik, “Kanun büyük beklentiyle ortaya çıkmış olsa da içeriği, kapsamı ve çerçevesiyle dar kalmış, beklentinden uzak şekilde hayata geçirilmiştir. Paydaşların görüşleri, önerileri ve beklentiyi karşılama adına teklifleri dikkate alınmayarak, adı meslek kanunu olsa da içeriği mesleğin öneminden çok uzakta kalmıştır. Kanun, yeni tartışmalara zemin hazırlayarak; 2006 yılından bu tarafa tekrarı yapılmayan kariyer sistemini de tartışmaya açmış, 16 yıl sonra ilk defa yapılacak olması dikkate alınmayarak ve 16 yıllık mağduriyet hiç sayılarak sınav dayatması yeni mağduriyetlere kapı aralamıştır” ifadelerini kullandı.

“DEVLET KAŞIKLA VERDİĞİNİ VERGİ DİLİMİ KEPÇESİYLE GERİ ALMAMALIDIR”

“Devletin, gelir vergisinde hem matrah oyunu hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu artık değişmelidir” diyen Başkan Çelik, gelir grubuna göre farklı matrahla ilişkilendirilen kamu görevlilerinde gelir vergisinin yüzde 27 ve yüzde 35’lere kadar çıktığından yakındı. Çelik, “Matrah artış oranlarının yeniden değerleme oranından daha düşük tutuldu. Yüzde 15 ve yüzde 20’lik vergi dilimlerinin matrahlarının yüzde 27 ve yüzde 35’lik vergi dilimlerine göre daha düşük tutularak dar gelirli memurdan daha fazla vergi alınması kabul edilebilir bir şey değildir. Finans ve sermaye kesimine bol keseden destek, kamu görevlilerine ise gelir vergisiyle köstek olan bu yaklaşım terk edilmeli, memurun maaşını küçülten, yükünü büyüten düşük matrah oyununa son verilmeli, vergi dilimi en fazla yüzde 15’te sabitlenmelidir” şeklinde konuştu. Eğitimin kalitesi için ter döken memur ve hizmetli çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen Çelik, “Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarında genel idare hizmetleri sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı ve diğer hizmet sınıflarında çalışanların eğitim-öğretim hizmetinin aksamadan etkin şekilde yürütülmesi için emek harcadığı gerçeği görülmelidir. Öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretmenlerle birlikte eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde emek sarf eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında görevli tüm hizmet sınıflarındaki eğitim çalışanlarına da ödenmelidir” diye belirtti.

“BANKA PROMOSYONLARI GÜNCELLENMELİDİR”

Değişen şartların göz önüne alınarak banka promosyon sözleşmeleri konusunda yeni bir güncellenmenin getirilmesi, kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında, ekonomik veriler ve hedefler dikkate alınarak promosyon anlaşması yapılması gerektiğine dikkat çeken Çelik, konuşmasına şöyle devam etti: “Banka promosyonları günün şartlarına göre revize edilmeli ya da yapılan ihaleler iptal edilerek, yeniden ihale süreçleri başlatılmalıdır. Biz, EĞİTİM-BİR-SEN olarak, Türkiye’nin daha müreffeh olma yolundaki uzun vadeli hedeflerine eğitimcilerin beklentilerinin yerine getirilmesiyle ve sorunlarını aşmış bir eğitim sistemiyle erişebileceğine inandığımızı bir kez daha ifade ediyor katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu