0101

'Dijital Patoloji Çalıştayı' farklı sektörlerden uzman isimleri buluşturdu

İlk Yayın: 10 Mart 2023 – Güncelleme: 10 Mart 2023 15:51

Dijital patolojinin bugünü ve geleceği konusunda önemli bilimsel paylaşımların yapıldığı Dijital Patoloji Çalıştayı, Türk Patoloji Derneği ve Memorial Patoloji işbirliği ile geçtiğimiz hafta Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Tüm gün süren kursta patolojide dijitalizasyon ve yapay zekanın patoloji rutinini nasıl değiştirdiği, sağlık yanında farklı sektörlerden katılımcılar tarafından tartışıldı.

Dijitalizasyon ve yapay zeka odaklı çalıştayda; Türk Patoloji Derneği Başkanı Mine Güllüoğlu, Patoloji Dernekleri Federasyon Başkanı Funda Yılmaz, Patoloji Dernekleri Federasyonu Bilişim Çalışma Grubu Başkanı Hesna Müzeyyen Astarcı, Memorial Patoloji Kurucu Hekimi İlknur Türkmen ve patoloji uzmanlarının yanı sıra bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri, sağlık yöneticileri, sağlık endüstrisi temsilcileri ve öğrenciler de yer aldı. Dijital Patoloji Çalıştayı’nda; ‘Patolojide bilişim’, ‘Yapay zeka algoritmaları’, ‘Patolojinin analogtan dijitale geçişi’ ve “Dijital patolojide yasal ve etik düzenlemeler’ konularında oturumlar düzenlendi.

“Yapay zeka patolojik tanıda doğruluk oranını artıyor”

Yapay zeka algoritmaları; patolog değerlendirmesi öncesinde, hastalıklı/kanserli alanları işaretleyebilmekte, patolog çalışması için öncelikli vakaların belirlenmesini sağlamakta, kalite kontrol değerlendirmelerini laboratuvar aşamasında yaparak gerekli düzenlemelere olanak verebilmektedir. Uygun şekilde ‘eğitilen’ yapay zeka algoritmaları, hastalıkların moleküler profillerini rutin patoloji preparatlarından öngörebilmekte, hastalıkların seyri, tedavi seçenekleri ve kişiye özel tedavi hakkında bilgi verebilmektedir.

“Dijitalizasyon patologların iş yükünü azaltıyor”

Çalıştaya ev sahipliği yapan Memorial Patoloji Kurucu Hekimi Prof. Dr. İlknur Türkmentüm dünyada her geçen gün artan kanser olguları buna karşılık azalan patoloji uzmanı sayısına karşı yapay zekanın yeni ufuklar ve yeni umutlar vaat ettiğini belirtilerek şunları ekledi:

“Dijitalizasyon ve yapay zeka patoloji uzmanlarının iş yükünü azaltarak tanı koyma rahatlığı, daha rahat ve doğru şekilde yapacakları bir platform oluşturarak, hekimlerin daha kalifiye işler yapması ve hastaya daha faydalı olmasına destek olmaktadır. Dijitalizasyon tüm sektörlerde olduğu gibi sağlıkta da geleceği şekillendirmektedir. Patoloji ise özellikle morfolojik temelli bir bilim olması nedeniyle yapay zeka çalışmaları için uygun bir platform oluşturmaktadır. Yapay zeka artık gelecek değil bugündür. Şu anda yapay zeka çalışmaları rutin mikroskobik görüntüden hastanın prognozunu tahmin etmeyi hedeflemekte ve bu yönde çok olumlu gelişmeler içeren çalışmalar her geçen gün algoritmik hızda artmaktadır.”

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate