Çeşmeli sahilleri tozdan kurtuluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, Erdemli’de Çeşmeli sahil kesiminde bulunan yollarda yapım, bakım ve onarım çalışması gerçekleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, Mersin’i sorunsuz ve konforlu yol ağına kavuşturmak için bir yandan asfalt çalışması yürütürken bir yandan da yol iyileştirme faaliyetlerini sürdürüyor.

Ekipler, kentin dört bir tarafında yenileme planına aldıkları bölgelerde yol çalışmaları yürütürken, özellikle bozuk zemin nedeniyle ulaşımda sorun yaratan yollarda çalışma gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Erdemli ilçesi Çeşmeli Mahallesi sahil kesiminde altyapı faaliyetinin tamamlanmasının ardından deforme olan yolların ulaşımda sorun yaratmaması adına çalışma gerçekleştirildi. Çalışmaların büyük oranda tamamlandığı yollar vatandaşların kullanımına açıldı.

MESKİ tarafından tamamlanan altyapı çalışmalarının ardından deforme olan yol için harekete geçen ekipler, 15 kamyon, 1 greyder, 1 beko, 2 silindir, 1 cat, 1 freze ve 2 finişerle 12 kilometre uzunluğundaki yolda yapım, bakım ve onarım çalışması yaptı. Yazlıkçıların ve bölge sakinlerinin en çok kullandığı yollar kısa süre içerisinde kullanıma açıldı.

Yol Yapım Ekipleri tarafından yapılan çalışmalar kapsamında Sahil Caddesi, Plaj Caddesi, Milli Egemenlik Caddesi ve 4. Sokakta sıcak asfalt serim çalışmaları ekipler tarafından tamamlanırken, Tekirağacı ve Milağzı Caddeleri ile programa alınan sokaklarda bakım ve onarım faaliyetleri plan ve program çerçevesinde devam edecek. Bunun yanı sıra ekipler tarafından Acıgöl Caddesi’nde 1300 metre uzunluğundaki yolda çift kat sathi kaplama asfalt çalışması da tamamlandı. Kanalizasyon ve içme suyu şebekesinin yenilenmesinin ardından tamamlanan yol çalışmaları da bölge sakinlerinin yüzünü güldürdü.

“Çalışmalarımız aynı tempoda, aynı hızla devam edecek”

Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, Çeşmeli’nin hem yerli halkın hem de yazlıkçıların yoğun olarak yaşadığı bölge olduğundan söz ederek, bölgede 7 yıl önce yapılan kanalizasyon şebekesinin iyi olmaması nedeniyle çok büyük sorunlar yaşandığını anımsattı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde söz konusu şebekenin ihale edildiğini ve yeniden yapıldığını ifade eden Uzunbağ, “Hem eski şebeke ortadan kaldırıldı hem de içme suyu şebekesi olmayan yere temiz ve kaliteli su ulaştırmak için içme suyu tesisatı yer altına döşendi. Eskiden çok kötü olan yol asfaltlanarak yeni ve kullanılabilir hale geldi. Şimdi Çeşmeli’de sahile giden caddeler ‘konforu düzgün’ diye tabir ettiğimiz yollar sınıfına girdi. Bölge halkının memnuniyetini görüyoruz. Onlar memnun oldukça biz mutlu oluyoruz. Çalışmalarımız aynı tempoda, aynı hızla devam edecek” dedi.

“Çamaşırları astığımız zaman tozdan bir daha yıkamak zorunda kalıyorduk”

Bölge sakinlerinden Ayşe Nazik, daha öncesinde yapılan çalışmaların hep yarım kaldığından bahsederek, “Her yer toz içerisindeydi, arabalar geçemedi. Uzunca bir süre sıkıntı çektik. Uzak yollardan dolanarak sitemize girebiliyorduk ya da pazara, çarşıya alışverişe gidebiliyorduk ama şimdi yol yapıldıktan sonra rahatladık. Güzel ve temiz oldu. Toz toprak çoktu. Çamaşır asamıyorduk. Astığımız zaman tozdan geri bir daha yıkamak zorunda kalıyorduk. En sonunda yapıldı, rahatladık” diye konuştu.

Vatandaşlardan Fatma Beller ise yolların önceden çok kötü olduğunu anlatarak, “Arabalarımız arızalanıyordu, tangır tungur, yollar kırık dökük, toz topraktı. Şu an mutluyuz. İnşallah daha güzel şeyler olacak. Önceki halini anlatmak mümkün değil. Köstebek yuvası gibi kırık dökük, tangır tungur, tozdu. En önemli sorunumuz tozdu, arkaya çamaşır asamıyorduk. Öbür sitelere kadar yürüyemiyorduk, köpürüyordu resmen toz. Yani çok sıkıntılıydık. Şu anda gayet mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Nizamettin Sarı, yolun yapımında emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, “Yolun önceki hali çok bozuk, çok kötü, çukur ve toz içindeydi. Şimdi ise jilet gibi bir asfalt yapıldı. Çok memnun olduk. Çok çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşlar çok memnunlar, herkes çok teşekkür ediyor Sayın Başkanımız Vahap Bey’e. Önceden arabalarımızın ön düzenleri bozuluyordu, her yer çukur ve toz toprak içindeydi, insanlar yürüyüş yapamıyordu” ifadelerini kullandı.

“Tozdan her gün dükkanı silmek zorunda kalıyorduk. Soluduğumuz da cabası”

Çeşmeli’de esnaflık yapan Osman Güneş ise “Yolumuz yapıldığı için şu anda çok mutluyuz. Herkesin emeğine sağlık. Yolumuzun önceki durumunu anlatamam. Yani çok kötü durumdaydı. Şu anda olması gerektiği gibi. Burası turistin çok olduğu bir yer. Mersin’de en çok turistin yaşadığı bölge burası. Aynı zamanda ülkemizi de dışarıya tanıtıyor. Bir esnaf olarak memnunuz. Yani arabalar geçemiyordu. Tozdan her gün dükkanı silmek, temizlemek zorunda kalıyorduk ve soluduğumuz da cabası” diye konuştu.

Berna Tulay da bölge halkının çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ben bu bölgede 18 senedir yaz-kış yaşıyorum. Almanya’dan geliyorum. Önceki halinde hiçbir şey yoktu. Yol da yoktu, içme suyu da yoktu. Yollar zaten hep taş, toprak, çukur doluydu. Çok kötü ve çok tehlikeliydi. Şimdi işte bu çalışmanın üzerine biz artık araba da kullanılabiliyoruz, bisiklet de sürebiliyoruz. Şu an yolumuz tamamen normale döndü. Herkes çok memnun” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu