Büro-İş sendikasından yandaş sendikalara tepki

Büro-İş sendikasından yandaş sendikaların 400 tl. açıklamasına tepki gösterildi.

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi konuya ilişkin basına ve kamuoyuna yaptığı yazılı açıklaması aynen şöyle:

“Büro-İş Sendikası olarak yandaş sendikanın yalanlarını deşifre etmek ve kamu çalışanlarını bilgilendirmek üzere il ziyaretleri kapsamında Mersin’de başta adliye, maliye, SGK, nüfus, İş-Kur olmak üzere iş kolumuza bağlı kurumları ziyaret edip hem bilgilendirme yaptık hem de çalışanların sorunlarını tespit ettik.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin imzası ile Kamu emekçilerini ilgilendiren 2022-2023 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme ile 375 sayılı KHK’nın Ek 4’üncü maddesinde yapılan; sendikalı kamu çalışanlarına ayda 45 TL olmak üzere üç ayda toplam 135 TL olarak ödenen Toplu Sözleşme İkramiye tutarını 400-TL’ye çıkarmak, bu ikramiyenin sendikanın iş kolunda bulunan toplam çalışan sayısının %1’inden fazla üye kaydetmiş olan sendikaların üyelerine ödenmesi düzenlemesi İLO’ya, Anayasa’ya, 4688 sayılı Kanun’a aykırıdır.

Sendikalara getirilen % 1 uygulamasından 9 konfederasyon ve konfederasyonlara bağlı veya bağımsız 192 sendika etkilenmektedir. Mevcut konfederasyonların ve sendikaların dağılması ile geçerliliği iki yıl sürecek Toplu Sözleşme boyunca yeni sendika ve konfederasyon kurmak, kurulanları ayakta tutmak mümkün olmayacaktır. Bir başka yönden değerlendirilirse Sendikaları kısırlaştırma operasyonudur.

Sendikalı olması yasak olan asker, polis, mit mensupları, infaz koruma memurları ile hiç sendikalı olmayan toplam iki milyona yakın kamu çalışanı bu Toplu Sözleşme İkramiyesinden yararlanamayacak olması da bir haksızlıktır. Bu ücretin seyyanen herkese verilmesi adil olandır.

İstiyorlar ki tek parti tek sendika olsun. Bunun demokraside yeri yoktur. Büyük tehlikeye basının, toplumun ve kamu çalışanlarının dikkatini çekmek istiyoruz. Kamu çalışanları aylık 88 TL’nin cazibesine kapılmadan toplumsal muhalefet açısından önemli olan tam bağımsız gerçek emek mücadelesi veren sendikalara sahip çıkmaya davet ediyoruz. Yarın haklarını gündeme getirecek sendika bile bulamazlar.

400 TL; Yandaş Memur-Sen ve yancı Konfederasyonların başarısızlıklarını örtmek, istifaları önlemek, sendikal tekelleşmeyi oluşturmak, özgür, bağımsız emek mücadelesi veren sendika ve konfederasyonların dağılmasını sağlayarak memuru kendilerine mahkûm etmek, kamu çalışanlarını tamamen kontrol altında tutmak, sindirmek amacıyla icat ettikleri hukuksuzluktur.

Üç ayda ödenecek 400 TL’nin içerisinde sendikalara ödenecek 136 TL civarında sendika aidatı da bulunmaktadır. Üç ayda üyenin 264 TL civarında alacağı Toplu Sözleşme ikramiyesi aylık ortalama 88 TL’dir. Dolayısıyla yandaş yapılmanın aylık getirisi 88 TL olup 400 TL koca bir yalandır, aldatmacadır. İleride daha büyük riskleri içerisinde barındıran bu kirli oyuna hiçbir kamu emekçisinin gelmeyeceğini ve aylık 88 TL’ye itibar etmeyeceğine inanmaktayız.

Bugün % 1 barajı getiren hukuk tanımaz bu zihniyet, yarın % 5, 10, 20 barajı da getirebilir. Hatta sözleşme ile imza altına alınan zamlardan komisyon bile alabilir. Özgür sendikacılığı bitirmeyi başarabilirseler alırlarda.

Büro-İş Sendikası olarak; Demokrasiye ve sendikalara yapılan bu darbeyi ve hukuksuzluğu Danıştay’da yürütmeyi durdurma talepli olarak dava konusu ettik. Yılbaşından önce kararın çıkacağını bekliyoruz. Hiç kimse merak etmesin bu oyunu bozacağız. Toplu Sözleşmenin yılbaşından sonra yürürlüğe girecek olması göz önüne alındığında kamu çalışanlarının sabırlı olmalıdır. Mahkemenin kararının gecikmesi halinde bile geçmişe dönük kuruşuna kadar faiziyle alır ceplerine koyarız.

Mersin’de adliye de bulunan kreş hakim ve savcılara yer bulunmaması nedeniyle kapatılmış bulunmaktadır. Adliyenin karşısında otopark olarak kullanılan boş arazide kreş yapılması sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır.

Toros Vergi Dairesinde fiziki ortam ve arşivler yetersiz, pandemi nedeniyle temizlik malzemeleri eksikliği bulunduğu tespit edilmiştir. İhtiyaçlara göre yeni Vergi Dairesinin yapılması yerinde olacaktır.

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de bulunan kamu kurumlarında personel eksikliği de giderilmiş değil. Bir an önce eksik personel sayısı giderilmelidir.

Bütün kamu emekçilerini, dava konusu yapmış olduğumuz bu hukuksuzluğa ve yandaş sendikacılığa karşı yarın çok geç olmadan şimdiden dik durmasını, emeğimize, geleceğimize ve sendikal örgütlenme özgürlüğümüze sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu