Belediye-İş Sendikası Asgari Ücretten Vergi kesilmesi kaldırsın

Belediye-İş Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Güner,  İktidarın, yıllardır işverenlere verdiği prim desteğini emekçilere de vermesini ve asgari ücretten vergi  alınmamasını istedi. 

Başkan Güler Konuya ilişkin yaptığı açık hava basın toplantısında şunları söyledi; “Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip ülkedir. Ülkemizde ücretli çalışanların yaklaşık yüzde 57’si, asgari ücret civarında ücret almaktadır. Ayrıca mühendislik dahil olmak üzere yeni üniversite mezunu çalışanların yüzde 50’si asgari ücret düzeyinde çalışmaktadır.

İktidar, emek ve sendikal örgütlülük karşıtı politikalarıyla, düşük ücret artışlarıyla ücretleri baskılayarak asgari ücreti,  ortalama ücret haline getirmiştir. Bu nedenle Türkiye’de asgari ücret milyonlarca emekçiyi ve ailesini ilgilendiren yaşamsal bir konudur.

Ekim 2021’de açlık sınırının 3 bin lirayı,  yoksulluk sınırının 10 bin lirayı aştığı, emekçilerin enflasyonunun yüzde 40’a ulaştığı, zam yağmurunun artarak sağanak hale geldiği günümüzde asgari ücret bugün daha da hayatidir.

Belediye-İş Sendikası olarak talebimiz;

İktidarın, yıllardır işverenlere verdiği prim desteğini emekçilere de vermesi,  asgari ücretten vergi ve kesintileri kaldırması, asgari ücretin net ödenmesidir.”

 

Haber: Vakkas ARSLAN

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu