Başkan Tarhan’dan: Avrupa Hareketlilik Haftası için harekete geçti

Mezitli’de Avrupa Hareketlilik Haftası cadde ve sokaklarında bisiklet sürerek başladı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ve Mezitli Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu üyeleri, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu temsilcileri Belediye Binasından başlayarak Soli Pompeiopolis Antik Limanına kadar süren bisiklet turunda vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Yol boyunca balık tutan, yürüyüş ve spor yapan vatandaşları selamlayan Başkan Tarhan, bisiklet kullanımının önemine dikkat çekti. Renkli görüntülerin yaşanmasına yol açan etkinlikte Başkan Tarhan, sahilde bulunan “I Love You Mezitli” yazısı önünde çekilen hatıra fotoğrafı çekimi sonrası bisikletçilere dondurma ikramında bulundu.

Başkan Tarhan, “Bu sene etkinliklerimizi daha profesyonel bir biçimde hazırladık. Bugün müdür arkadaşlarımızla uzun bir bantta bisiklet ve yürüyüş gerçekleştirdik. Harekete geçmeye öncelikle belediyemizin çalışanlarından başlıyoruz. Belediyemiz çalışanlarının, birim müdürlerinin bunu kendilerine içselleştirmesi gerekir diye düşündük” dedi.

                               

Bisiklete binmenin, spor yapmanın sağlık açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Tarhan, “İnsanlar daha çok hareket etsin, toplu taşımayı, özel arabayı daha az, bisikleti daha çok kullansınlar, asansör yerine merdivenden çıkmayı, bisiklet kullanamıyorsa yürümeyi tercih etsinler istiyoruz. Zaten hemen hemen tüm dünyada virüs salgını süreci bunun önemini daha iyi gösterdi. İnsanların daha sağlıklı çevrede olmaları, hareketli olmaları ve bundan sonra da artık her dönemde virüs olabileceği endişesiyle insanların yaşam tarzını değiştirmesi gerekiyor. Kısa mesafelere bisikletle gitmeyi yürümeyi öğrenmemiz gerekiyor. Örneğin Mezitli- Mersin arası 10 kilometrelik bir uzaklıkta. Çok rahatlıkla herkes bisikletle yolculuk yapabilir. Zaten Mezitlililer duyarlı küçük çocuklarımızdan başlayarak yaş ne olursa olsun sağlığı elverişli olduğu sürece herkes bisiklet kullanıyor. Vatandaşlarımızın duyarlı olması için zaman gerekiyor. Yaşamımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Vatandaşları, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere katılmaya davet eden Tarhan’ın gerçekleştirdiği bisiklet turu ile başlayan Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Cumartesi günü jimnastik, bale ve satranç .turnuvası, Pazar günü saat 17:30’da Süslü kadınlar Bisiklet Turu, Pazartesi günü sabah 09.00’da Mezitli Belediyesi Kuyuluk Tabiat parkında çevre temizliği, Salı günü 19.00’da Babil Sitesi sahil kısmında Grup Rockustik konseri, Çarşamba günü, 19.00’da Başkan Tarhan’ın yanı sıra birim müdürleri ve belediye çalışanlarının katılacağı mini tenis turnuvası, son gün olan Perşembe günü saat 10.00’da ise Uluslararası bisiklet Festivali başlangıç etkinliği gerçekleştirilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu