0101

Başkan Şahin, Nurdağı’nın köylerinde yaşayan depremzedelerle bir araya geldi

İlk Yayın: 9 Mart 2023 – Güncelleme: 9 Mart 2023 12:45

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, depremlerden etkilenen Nurdağı’nda afetin yaralarını sarmak ve bölgedeki son durumu yerinde görmek için köyleri ziyaret etti.

Depremzede yöre insanı ve muhtarlarla bulaşan Başkan Şahin, teknik ekibiyle vatandaşların  sıkıntılarını dinleyerek, notlarını aldı.

Başkan Şahin, Nurdağı ve İslahiye ilçeleri başta olmak üzere Şehitkamil’in batı kısmındaki kırsal mahallelerdeki besicilere de bir dizi yardımlar yaptıklarını belirterek, Nurdağı ve İslahiye ile merkez ilçelerin batı kısmında ağıl ve ahırları zarar gören hayvan üreticilerine bin 500 ton büyükbaş, 500 ton küçükbaş hayvan yemi olmak üzere toplamda 2 bin ton yem desteği sağlandığı bilgisini verdi. 

Diğer yandan Şahin, İslahiye, Nurdağı ilçelerinde 75 bin 600 kilogram kömür, 75 bin kilogram odun desteği verilirken, İslahiye, Nurdağı ve Şehitkamil ilçelerinde ise 126 bin 500 kilogram un yardımı yapıldığını aktardı.

Şahin burada yaptığı konuşmada depremin ardından Nurdağı’nın hızlı bir şekilde ayağa kalkması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Bu ziyaretimizde depremzedelerimiz için teknik ekibimizle birlikte geldik. Amacımız vatandaşlarımızdan gelen talepleri doğrudan dinlemek ve bu taleplere ilişkin çalışmaları hızlı bir şekilde koordine etmek, yerine getirmek. Son yıllarda hakikaten zor bir dönemden geçiyoruz. Tam pandemiden çıktık derken, asrın felaketiyle karşı karşıya kaldık. Ama biz, büyük bir milletiz. Bizi büyük bir millet yapan şey, sahabe ruhu. Deprem gecesi hayatımdan yaşadığım en zor gecelerden biriydi. Bir taraftan Nurdağı’na ulaşmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz zaman ilçeye, dağların parçalandığını ve ilçenin eski yolunun üzerinin kaya dolu olup parçalandığına şahitlik ettik. Biz, bütün teknik ekiple sabaha kadar kayaları açmaya çalıştık. Otoyala girdik 3 metreye kadar uzunan yolun yarıldığını gördük. O yüzden çok büyük bir yer sarsıntısı ve afetle karşı karşıya kaldık. Yaşanan acıların her biri bizlerin de acısı. Acılarınızı paylaşıyoruz.”

Nurdağı’ndaki yaraları hızlı sarmak için en iyi teknik elemanları bu bölge için görevlendirdiklerini ifade eden Şahin, “Bizim şu andaki en önemli muradımız Ramazan geliyor. Bayram gelmeden çadırdaki herkesi, konteynere almak amacındayız. İnşallah da bir yıl içinde sizleri kalıcı konutlara almak isiyoruz” diye konuştu.

Depremzede kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de unutmayan Başkan Şahin, toplatılar ve incelemelerinin ardından konyetner ve çadırları bir bir gezerek kadın depremzedeleri çiçek hediye etti.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Translate